eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek fuzji i przejęć dynamiczny

Polski rynek fuzji i przejęć dynamiczny

2010-07-20 13:51

Przeczytaj także: Rynek fuzji i przejęć: Europa Środkowo-Wschodnia 2010


„Na wzrost polskiego rynku M&A mają także wpływ pokaźne fundusze zebrane przez inwestorów finansowych w celu dokonania inwestycji na rynkach środkowo-europejskich. Dla zachowania wiarygodności zarządzających funduszami, środki muszą zyskownie pracować – zwrot na poziomie zwrotu z obligacji skarbowych dla żadnego z inwestorów powierzających swe środki funduszom private equity nie jest satysfakcjonujący”, mówi Krzysztof Klamut.

Choć światowa wartość transakcji liczona w oparciu o wskaźniki oparte na wynikach minionych 12 miesięcznych okresów osiągnęły swe minima w minionym roku, liczba transakcji znacząco spadła(dane Thomson Reuters SDC). Klamut wskazuje, że ożywienie rynku M&A dla większych transakcji leży bardziej w rękach inwestorów branżowych niż funduszy private equity. Wynika to z trudności w dostępie kredytowania dużych wykupów lewarowanych (LBO) przez banki, które mają problemy z dotychczasowymi kredytami oraz pozostają w niepewności, co do własnych przyszłych wymogów kapitałowych.

Według danych KPMG, w lepszej sytuacji są fundusze przeprowadzające mniejsze transakcje na tzw. mid-markecie, obecne już na wielu rynkach. Jest to efekt presji wywieranej na zarządzających funduszami, aby inwestując zgromadzone w funduszach środki, móc pochwalić się dobrymi transakcjami przed kolejnymi etapami zawiązywania funduszy.

„Przewrotnie deficyt wiary i zaufania sprawia, iż rynek M&A przeżywa fascynujący okres. Wszystkie instytucje zainteresowane tym rynkiem przewidywały powrót do aktywności transakcyjnej od początku tego roku, czego obecnie nikt nie jest pewien. Utrzymująca się sytuacja niepewności może być szansą na sprawne przeprowadzenie wielu transakcji”, podsumowuje Krzysztof Klamut. „Wśród niewielkiej liczby transakcji, które obecnie obserwujemy, wyjątkowo duży udział mają podmioty bardzo wysokiej jakości. Szczególnie wysokie wyceny osiągają instytucje będące w zasięgu funduszy private equity średniej wielkości (np. o wartości poniżej 750 mln USD), co wskazuje na bezpieczny i korzystny charakter inwestycji. Właściciele posiadający aktywa niższej jakości, nie będący usatysfakcjonowani obecnymi poziomami cen, rzadziej wystawiają je na sprzedaż. Niskie stopy procentowe, przekładające się na niższy koszt długu utrzymują tą tendencję”.

Trendy na rynku fuzji i przejęć

Jedną z cech charakteryzujących rynek M&A i jednocześnie stanowiącą barierę jego rozwoju jest stała polemika między stronami transakcji: kupujący uważają, że mnożniki rynkowe obecnie mają inną wartość niż „przed kryzysem”, co utrudnia wycenę. Sprzedający argumentują, że ich spółki są podmiotami zdrowymi, wzmocnionymi ostatnimi doświadczeniami i porównywanie ich do innych spółek, sprzedawanych często z przymusu, jest absolutnie niemiarodajne.

Z kolei poprawie sytuacji na rynku M&A sprzyja postępująca konsolidacja poszczególnych sektorów gospodarki. Zdaniem KPMG, walka o utrzymanie pozycji rynkowej w minionych dwóch latach pokazała, że w dłuższym okresie przetrwają najsilniejsze podmioty, a konsolidacja jest drogą do ograniczenia wyniszczającej konkurencji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: