eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzięki Euro 2012 jest praca w budownictwie

Dzięki Euro 2012 jest praca w budownictwie

2010-07-20 11:25

Blisko tysiąc kilometrów dróg do wybudowania lub wyremontowania oraz duża ilość nowych inwestycji przed Euro 2012 generuje miejsca pracy dla specjalistów z branży budowlanej. Najbardziej cenieni są inżynierowie z kilkuletnim doświadczeniem i dobrą znajomością języka obcego - wynika z danych serwisu otoPraca.pl.
Początkowo inwestycje związane z organizacją w Polsce Euro 2012 nie uchroniły branży budowlanej przed kryzysem gospodarczym. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w chwilowej stagnacji na rynku pracy. Jednak wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu budowlanego, nastąpiło zdecydowane ożywienie. Prognoza zatrudnienia w sektorze budowlanym, przygotowana przez firmę Manpower, zakłada 44 proc. wzrost liczby nowych miejsc pracy w III kwartale 2010 roku. To najbardziej dynamiczny skok w branży od połowy 2008 roku.

By zdążyć na czas z realizacją wielu dużych projektów na Euro 2012, firmy będą przyjmować do pracy rzeszę najlepszych specjalistów na rynku. „Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zaobserwować można zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w branży budowlanej”, potwierdza Karolina Białowarczuk, konsultant Dywizji Construction & Property HAYS Poland. „Dużą część ogłoszeń stanowią oferty pracy w sektorze budowy dróg i mostów. Wynika to z tego, że firmy uruchomiły nowe projekty rekrutacyjne w związku ze wzrostem liczby realizowanych inwestycji”.

„W sektorze budowlanym największe zapotrzebowanie dotyczy kadry inżynierskiej. Poszukiwani są wykwalifikowani specjaliści, którym dobrze znane są realia i specyfika rynku”, zauważa Marta Krauze z serwisu rekrutacyjnego otoPraca.pl. „Firmy poszukują specjalistów z uprawnieniami drogowymi albo mostowymi oraz średnio 5-letnim doświadczeniem na stanowisku kierownika budowy lub koordynatora projektu. Ponieważ inwestycje związane z Euro 2012 są w większości realizowane przez firmy międzynarodowe, język angielski jest kolejnym, często obowiązkowym wymogiem, jaki pojawia się w ofertach”.

Najwięcej ogłoszeń o pracę na kierowniczych stanowiskach w branży budowlanej użytkownicy portalu otoPraca.pl znaleźć mogą w kategorii Inżynieria i Konstrukcje. Jest to jedna z 10 najbardziej popularnych dziedzin, w których oferowana jest praca. Analiza ogłoszeń wskazuje, że największe zapotrzebowanie na pracowników jest w Warszawie, gdzie specjalistów szuka jedna trzecia pracodawców. Co czwarta oferta dotyczy zatrudnienia w Katowicach, a co szósta we Wrocławiu.

Rekruterzy wskazują na duże zainteresowanie pracą ze strony specjalistów budowlanych. Szczególną popularnością cieszą się propozycje zatrudnienia na stanowiskach project managerów, mniejszą natomiast kierownika budowy. Może to wskazywać na niską mobilność kandydatów. Polacy niechętnie szukają pracy poza miejscem zamieszkania, a praca project managera, która nie wiąże się ze spędzaniem całego czasu na budowie, nie zmusza do przeprowadzki. Karolina Białowarczuk zauważa również, że przyczyną mniejszej ilości chętnych do pracy jako kierownik budowy może być niedobór specjalistów związany ze zwiększoną liczbą prowadzonych obecnie w Polsce inwestycji.

Mamy prawdopodobnie do czynienia z początkiem najbardziej gorącego okresu robót budowlanych. Wiele projektów związanych z budową lub przebudową infrastruktury sportowej, turystycznej i drogowej na Euro 2012 wciąż czeka na realizację. Przez najbliższe dwa lata żurawie budowlane, rozkopane drogi i tablice informujące o zalecanych objazdach, stanowić będą stały element krajobrazu polskiego, podsumowuje serwis otoPraca.pl.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: