AktualnościGospodarka |
Xeon kontra Itanium 227.07.2004, 01:34 Z przeprowadzonych w laboratorium serwisu "IT Week" testów dwóch procesorów Intela wynika, że Xeon w wersji 64 bitowej może zepchnąć chip Itanium 2 do wąskich zastosowań niszowych. Okazało się bowiem, że oprócz tego że Xeon jest tańszy, to jest jeszcze wydajniejszy. Test wydajności procesorów polegał na pomiarze czasu szyfrowania za pomocą oprogramowania Gnu Privacy Guard (GPG) pliku z danymi, o rozmiarze ok. 200MB. Zdecydowano się na taki rodzaj testów, bowiem oprogramowanie GPG jest dostępne dla szerokiej palety systemów operacyjnych, a także dlatego że szyfrowanie jest procesem obliczeniowym obciążającym w głównej mierze procesor, co pozwala określić jego możliwości wykonywania obliczeń wewnętrznych, a także wydajność transmisji danych pomiędzy pamięcią i procesorem.
Oprogramowanie GPG korzysta wyłącznie z jednego procesora w systemie, dzięki czemu może być wykorzystywane także do testowania wydajności systemów, składających się z kilku procesorów. Do testów wykorzystano procesor Xeon EM64T 3,6GHz. Na komputerze zainstalowano dwie wersje systemu Suse Linux 9.1, z których jedna była zoptymalizowana pod kątem pracy na standardowym procesorze x86, natomiast druga wykorzystywała możliwości nowych 64-bitowych procesorów. Procesory były testowane na dwuprocesorowym komputerze Supermicro SS7044A-82Rl, wyposażonym w dysk Ultra320 SCSI oraz 2GB pamięci DDR2 RAM. Procesor Xeon EM64T testowany był – zgodnie z zaleceniami Intela – z włączoną technologią HyperThreading. Ponieważ procesor Itanium, ani chip Opteron (który także uczestniczył w teście) nie są wyposażone w to rozwiązanie, układy te były testowane bez technologii HyperThreading. Wyniki testów prezentują się następująco: najszybciej (22 sekundy) z szyfrowaniem poradził sobie procesor Xeon 3,6GHz w trybie 64-bitowym, na następnym miejscu (26 sekund) uplasował się układ Opteron 244 1,8GHz, zaś najdłużej (29sekund) szyfrowały chipy Itanium 2 1GHz i Xeon 3,6GHz w trybie 32-bitowym. tytuł : Xeon kontra Itanium 2
oprac. : 4Press
Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:Xeon, Itanium 2, procesory, Intel Masz pytanie? Chcesz wyrazić swoją opinię? Wypowiedz się na Forum!Wybierz dział tematyczny, aby podyskutować:
|
||||||||||||||||
| O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy |
Copyright © Kasat Sp. z o.o.