eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kto kupuje ubezpieczenie turystyczne?

Kto kupuje ubezpieczenie turystyczne?

2010-07-09 00:13

O polisach turystycznych myślimy w ostatniej chwili - wynika z analizy ubezpieczeń dokonanej przez Mondial Assistance. Coraz częściej wybieramy szerszą ochronę, ale nie dbamy o bezpieczeństwo podczas krajowych wyjazdów. Kim jest statystyczny polski turysta, który przed urlopem decyduje się na wykupienie polisy turystycznej?

Przeczytaj także: Bezpieczny weekend majowy

O bezpieczeństwie podczas urlopu najczęściej myślą mężczyźni, wynika z raportu Mondial Assistance. Stanowią oni ponad 2/3 (70%) wszystkich ubezpieczających się. Polisy turystyczne najczęściej wykupują ludzie młodzi, w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat (64 %). Na drugim miejscu uplasowała się grupa wiekowa od 40 do 54 lat, która nabywa co 4 ubezpieczenie. Najmłodsi, mający do 24 lat, kupują co 20 polisę. Jest to niższy wynik niż w najstarszej grupie (55-70 lat), która generuje 6,5% sprzedaż.

Pochodzenie nie jest decydujące

Dane Mondial Assistance wskazują, że zdecydowana większość ubezpieczających się (ponad 40%) to osoby mieszkające w dużych miastach, powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Na liście dziesięciu miast, z których pochodzi najwięcej nabywców polis, na pierwszym miejscu uplasowała się Warszawa (z ogromną przewagą nad pozostałymi miastami), a za nią Wrocław, Kraków, Poznań i Łódź. Dziesiątkę zamykają Gdańsk, Szczecin, Katowice, Gdynia oraz Bydgoszcz. Mieszkańcy mniejszych miejscowości prezentują zbliżony udział w polisach turystycznych: miasta do 50 tys. mieszkańców - 17%, wsie - 15%, miasta od 50-199 tys. mieszkańców - 13%.

„Z raportu płynie bardzo optymistyczny wniosek, że świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie. O bezpieczeństwo dbają już nie tylko mieszkańcy największych miast, ale także osoby, które pochodzą z małych miejscowości, w tym mieszkańcy wsi, co przeczy tradycyjnym wyobrażeniem”, komentuje wyniki Maciej Stankiewicz, Specjalista ds. Sprzedaży w Mondial Assistance.

Na ostatnią chwilę

Ponad połowa wszystkich nabywających polisy turystyczne dokonuje zakupu ubezpieczenia tylko dla jednej osoby, a zaledwie co trzecia dla dwóch osób. Ubezpieczający się najczęściej podróżują po Europie i w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Najrzadziej wykupujemy polisę obejmującą krajowy wypoczynek (mniej niż 1%).

„Polacy wciąż są przekonani, że we własnym kraju nic złego nie może ich spotkać. Tymczasem jest w tym duże niebezpieczeństwo. Polisa krajowa obejmuje bowiem ważne ryzyko - koszty OC. Jeśli jej nie posiadamy, to w razie wypadku, np. w zimie na stoku narciarskim czy latem w czasie uprawiania sportów wodnych, samodzielnie będziemy musieli pokryć koszty odszkodowania za spowodowanie urazów u innych osób lub za zniszczenie ich sprzętu”, mówi Maciej Stankiewicz.

Analiza Mondial Assistance wskazuje, że zakup polisy to zazwyczaj decyzja spontaniczna - ponad połowa turystów kupuje polisę nie wcześniej niż 10 dni przed urlopem. Zaledwie co 5 jest nabywana z co najmniej 3-tygodniowym wyprzedzeniem. Najczęściej o własnym bezpieczeństwie myślimy na początku tygodnia. Przesilenie następuje w środę, kiedy kupujemy co szóste ubezpieczenie turystyczne. Najrzadziej wybieramy je w czwartek i niedzielę - po 13%.

Statystyczny Polak z roku na rok częściej dopasowuje polisę do swoich potrzeb. Stopniowo zmniejsza się udział podstawowych polis o najmniejszym zakresie ochrony na rzecz rozbudowanych pakietów. W 2010 r. pakiet Active (szerszy wariant ubezpieczeń turystycznych dostępnych na stronie Elvia.pl) miał ponad 60% udział w sprzedaży, rok wcześniej wynik ten wynosił - 53%.

O badaniu
Raport Mondial Assistance powstał na podstawie analizy polis turystycznych sprzedanych poprzez stronę Elvia.pl w okresie od czerwca 2008 r. do czerwca 2010 r.


Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: