eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jakie korzyści przynosi spółce IPO?

Jakie korzyści przynosi spółce IPO?

2010-06-18 10:18

Priorytetowym celem każdej firmy jest jak najszybszy rozwój, aby w warunkach silnej konkurencji na rynku uzyskać znaczną przewagę konkurencyjną. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo może skorzystać z oferty rynku publicznego.

Przeczytaj także: Proces IPO: czynniki sukcesu

Notowanie spółki na warszawskim parkiecie ma szereg zalet. Debiut na rynku kapitałowym poprawia wizerunek firmy w oczach kontrahentów oraz powoduje że spółka staje się transparentna. Dodatkowo spółka ta może posługiwać się mianem „spółki publicznej”, co powoduje wzrost zaufania do tego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży i typu relacji pomiędzy podmiotami. Notowanie spółki na parkiecie daje również możliwość dokonania efektywnej oceny swojej wartości. W przypadku gdy firma staje się spółką publiczną, urealnia ona swoje wyniki i wycenę, co bezpośrednio przekłada się na wzrost prawdopodobieństwa zawarcia transakcji. Wyceny dwóch spółek o takich samych danych finansowych, z których akcje jednej są notowane na rynku giełdowym drugiej zaś nie, różnią się co najmniej 15-20% na korzyść spółki giełdowej.

Spółka dysponując płynnym, notowanym na giełdzie instrumentem finansowym, ma również możliwość bardzo efektywnego motywowania pracowników. Za pomocą specjalnie przygotowanych programów, spółka może nagradzać menedżerów oraz członków zarządu pakietami akcji, które pozwolą zatrzymać w firmie kluczowych pracowników.

Droga na parkiet

GPW jest coraz częstszym sposobem na pozyskanie kapitału przez przedsiębiorstwa. Realizacja tego celu oprócz poniesienia nakładów finansowych, wiąże się również z obowiązkiem przejścia określonej procedury, której uwieńczeniem jest debiut na warszawskim parkiecie. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, które powinna przejść spółka, aby mogła z sukcesem zadebiutować na rynku głównym.
  • Przekształcenie firmy w spółkę akcyjną bądź zawiązanie spółki akcyjnej
  • Podjęcie przez Walne Zgromadzenie uchwały o ofercie publicznej akcji, dematerializacji akcji oraz ubieganiu się o dopuszczenie akcji spółki do obrotu na rynku regulowanym
  • Sporządzenie odpowiedniego dokumentu informacyjnego (prospekt emisyjny lub memorandum informacyjne) oraz współpraca z :
    a) Biegłym rewidentem, który zbada sprawozdanie finansowe oraz wystandaryzuje je, by było porównywalne ze sprawozdaniami z lat ubiegłych.
    b) Domem maklerskim, które będzie pełnić funkcje oferującego akcje w ofercie publicznej.
  • Złożenie do Komisji nadzoru Finansowego (KNF) roboczej wersji prospektu emisyjnego. Komisja podejmuje decyzje w kwestii zatwierdzenia prospektu emisyjnego.
  • Zawarcie umowy z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych (KDPW), której przedmiotem jest rejestracja akcji w depozycie papierów wartościowych objętych ofertą publiczną.
  • Przeprowadzenie oferty publicznej.
  • Złożenie wniosku o dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego (ewentualnie praw do akcji nowej emisji – PDA).

Ile kosztuje debiut giełdowy?

Spółka zanim podejmie decyzję o wejściu na GPW powinna przeprowadzić rzetelną kalkulację kosztów. Koszty związane z wprowadzeniem papierów wartościowych do publicznego obrotu można podzielić na trzy kategorie.

Największym kosztem jest wynagrodzenie doradców, w tym przede wszystkim opłata za sporządzenie prospektu emisyjnego. Spółka musi skorzystać z usług domu maklerskiego (pełniącego rolę oferującego) oraz biegłego rewidenta, który bada sprawozdanie finansowe. Firma, która nie jest spółką akcyjna, musi dodatkowo ponieść koszty związane z obligatoryjnym przekształceniem.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: