eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Fałszywe antywirusy: przynętą serial Lost

Fałszywe antywirusy: przynętą serial Lost

2010-06-13 00:06

Fałszywe antywirusy: przynętą serial Lost

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Laboratorium badawcze PandaLabs wykryło rozpowszechnianie się w wyszukiwarkach wielu stron dystrybuujących fałszywy program antywirusowy MySecurityEngine. Jako przynętę hakerzy zastosowali ostatni odcinek serialu "Lost". Także i inne seriale i filmy są traktowane jako przynęta do dystrybucji złośliwego oprogramowania. Niedawna śmierć wokalisty rockowego Ronnie James Dio także zostala wykorzystana do dystrybucji fałszywych programów antywirusowych.

Przeczytaj także: Fałszywa wiadomość o śmierci aktora zawiera trojany

Ten rodzaj działania infekcji nie jest nowy. Jeśli ktoś szuka w internecie informacji na temat tego serialu, np. wiadomości o ostatnim odcinku lub sposobie obejrzenia go w przez sieć, uzyskuje odnośniki do perfekcyjnie wypozycjonowanych fałszywych stron internetowych. Po kliknięciu takiego odnośnika użytkownik jest proszony o zaakceptowanie pobrania pliku typu kodek – w wyniku czego instalowany jest fałszywy program antywirusowy.
Nie tylko serial „Lost” wykorzystano w ten sposób. Laboratorium PandaLabs w ciągu ostatnich kilku dni wykryło również podobne techniki kuszenia potencjalnych ofiar przy pomocy innych seriali, w tym „Glee” i „Family Guy” lub najnowszego filmu „Iron Man 2”.
Niedawna śmierć wokalisty grup Rainbow i Black Sabbath (Ronnie James Dio) została również wykorzystana przez hakerów do przeprowadzenia w sieci potężnego ataku typu Black Hat SEO.

Luis Corrons, dyrektor techniczny firmy PandaLabs, twierdzi: „To, co nas coraz bardziej dziwi, to szybkość tworzenia, indeksowania i pozycjonowania licznych stron internetowych. Dlatego zalecamy użytkownikom, szczególnie fanom serialu „Lost”, zachowanie ostrożności podczas odwiedzania stron internetowych wyszukanych przy pomocy wyszukiwarek oraz sprawdzanie, czy odwiedzane strony są wiarygodne”. W przypadku przekierowania na fałszywą stronę internetową nie wolno zgadzać się na pobieranie żadnych plików. „Zdrowy rozsądek oraz stosowanie aktualnego zabezpieczenia komputera to najlepsze sposoby uniknięcia tych zagrożeń” - dodaje Corrons.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: