eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Stres w pracy ważny dla managerów w Europie

Stres w pracy ważny dla managerów w Europie

2010-06-12 00:10

Pierwsze wyniki największego badania dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy (ESENER) w Europie wykazują, że w przedsiębiorstwach europejskich rośnie zagrożenie czynnikami ryzyka psychospołecznego, takimi jak: stres, molestowanie i mobbing. Badanie dowodzi, że większość pracodawców w Europie nie bagatelizuje kwestii związanych ze stresem w pracy. Mimo to, tylko niespełna 1/3 firm zdecydowała się na wprowadzenie procedur mających na celu rozprawienie się z tym problemem.

Przeczytaj także: Ciąża pracownicy a badania kontrolne

Pierwsze wyniki ESENER przedstawiła Europejska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa w Pracy (EU-OSHA) 3 czerwca 2010 r., podczas europejskiej konferencji nt. przeglądu strategii wspólnotowej na lata 2007-2012 w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa w pracy w Europie.

Z przeprowadzonych badań wynika m.in., że czterech na pięciu managerów w Europie uważa kwestie związane ze stresem w pracy, za równie ważne jak wypadki przy pracy (79%). Stres związany z pracą odnotowuje się szczególnie w sektorach opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (91%) oraz edukacji (84%).

"W kontekście trwającego kryzysu gospodarczego, 79% europejskich managerów wyraża zaniepokojenie kwestią stresu w miejscu pracy, który jest już uważany za ważny czynnik wpływający na wydajność w Europie” – powiedział dyrektor EU-OSHA Jukka Takala na konferencji w Barcelonie. „Niepokojący jest jednak fakt, że mimo dużego zainteresowania tą kwestią, jedynie 26% przedsiębiorstw w UE posiada procedury mające na celu rozwiązanie problemu stresu.”

Badanie wykazało także, że 42% przedstawicieli kadry kierowniczej uważa zajmowanie się ryzykiem psychospołecznym za trudniejsze w porównaniu z innymi zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najważniejsze przeszkody w rozwiązywaniu problemu ryzyka psychospołecznego to specyficzny charakter tej kwestii (53%), brak zasobów (36%) takich jak czas, personel czy środki finansowe oraz brak świadomości istnienia zagadnienia (50%).

Rezultaty ESENER pokazują również, że nawet małe przedsiębiorstwa są w stanie przeprowadzić wewnętrzną ocenę ryzyka, ale potrzebują wsparcia w formie wiedzy eksperckiej, wskazówek oraz narzędzi umożliwiających efektywne zarządzanie ryzykiem oraz opracowanie i wdrożenie skutecznych środków prewencyjnych.

W kontekście wspólnotowej strategii na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2007-2012, przedsiębiorstwa powinny poświęcić więcej uwagi skutecznemu zarządzaniu ryzykiem w miejscu pracy, efektywnie planować strategie w zakresie BHP i dostosowywać środki wsparcia do potrzeb poszczególnych przedsiębiorstw. Badanie ESENER jest niepowtarzalnym, ogólnoeuropejskim wskaźnikiem wyników w zakresie BHP i powinno być pomocne w osiągnięciu tego celu.

Dalsza analiza zostanie przeprowadzona w kolejnych miesiącach 2010 r., a jej następstwem będą cztery sprawozdania, dotyczące głównie czynników związanych z zarządzaniem zdrowiem i bezpieczeństwem, zarządzaniem ryzykiem psychospołecznym, udziałem pracowników w procesie zarządzania oraz przyczynami stresu i przeszkodami w zarządzaniu ryzykiem psychospołecznym.

Kilka słów o EU-OSHA

Misją Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) jest uczynienie Europy bezpieczniejszym, zdrowszym i wydajniejszym miejscem pracy. EU-OSHA została utworzona przez Unię Europejską w celu zaspokojenia zapotrzebowania na informacje w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa pracy. EU-OSHA ma siedzibę w Bilbao, w Hiszpanii.

Poprzez kampanie informacyjne realizowane we wszystkich krajach UE, EU-OSHA działa na rzecz poszerzenia wiedzy na temat zagrożeń w miejscu pracy oraz promowania kompleksowego, zintegrowanego zarządzania ryzykiem. EU-OSHA udostępnia kilka podstawowych narzędzi w formie kwestionariuszy oceny ryzyka, poradników oraz narzędzi interaktywnych mających na celu ułatwienie tego procesu, szczególnie w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

Obecnie trwają prace nad Internetowym narzędziem interaktywnej oceny ryzyka (ang. Online interactive Risk Assessment, OiRA), które powinno zachęcić tysiące europejskich MŚP ze wszystkich sektorów do przeprowadzenia oceny ryzyka oraz pomóc im w procesie poprawy sytuacji pracowników.

Informacje o badaniu
Badanie ESENER (European Survey of Enterprises on New and Emerging Risks) zostało przeprowadzone przez TNS Infratest wiosną 2009 r. Pbejmowało 31 krajów europejskich, w tym 27 państw członkowskich UE, Chorwację, Turcję, Norwegię i Szwajcarię. Przeprowadzono 36 tys. wywiadów z kierownikami i przedstawicielami ds. BHP w jednostkach zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników, wśród przedsiębiorstw zarówno państwowych, jak i prywatnych, ze wszystkich sektorów działalności gospodarczej (z wyjątkiem rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa).

Gromadząc opinie kadry kierowniczej i przedstawicieli pracowników z całej Europy, badanie dostarcza najważniejszych informacji na temat obecnie stosowanych sposobów zarządzania kwestiami BHP w europejskich przedsiębiorstwach, ze szczególnym uwzględnieniem stosunkowo nowych czynników ryzyka psychospołecznego, takich jak: stres związany z pracą, przemoc i nękanie.


Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: