eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pierwsza praca musi być rozwojowa

Pierwsza praca musi być rozwojowa

2010-05-20 13:51

Pierwsza praca musi być rozwojowa

Jak Twoim zdaniem absolwenci studiów w Polsce są przygotowani przez uczelnie wyższe do... © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Głównym kryterium decydującym o wyborze pracodawcy przez studentów jest możliwość rozwoju. Wysokość wynagrodzenia znalazła się na dalszej pozycji. Prawie 80% osób studiujących i świeżo upieczonych absolwentów jest gotowych przeprowadzić się do innego miasta, znaczna część deklaruje nawet wyjazd za granicę, aby zdobyć satysfakcjonującą posadę - wynika z badania przeprowadzonego wśród studentów i absolwentów przez firmę doradczą Deloitte i Katedrę Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH.

Przeczytaj także: Młodzi ludzie wybierają pracę a nie studia

Wyniki ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród studentów pokazują, że pracę domową do odrobienia mają nie tylko oni, ale również same uczelnie oraz pracodawcy. Uczelnie powinny ściślej współpracować z pracodawcami, by wesprzeć absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy, ponieważ 49% z nich twierdzi, że są „raczej źle przygotowywani” do przyszłych obowiązków zawodowych. Jeszcze gorsze noty otrzymało przygotowanie do procesu poszukiwania pracy – aż 54,3% respondentów oceniło je źle. Niemniej jednak sami studenci wykazują się zbyt dużą biernością w przygotowaniach do rozpoczęcia kariery zawodowej.

fot. mat. prasowe

Jak Twoim zdaniem absolwenci studiów w Polsce są przygotowani przez uczelnie wyższe do...

Jak Twoim zdaniem absolwenci studiów w Polsce są przygotowani przez uczelnie wyższe do...

Deloitte podaje, iż szukający pierwszej pracy najczęściej liczą na bezpośrednie znajomości w firmie lub też rekomendacje znajomych, którzy już w niej pracują. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się praktyki umożliwiające uzyskanie etatu, a jeszcze dalej, poszukiwanie ogłoszeń na stronach internetowych i wysyłanie aplikacji. Do lamusa zdaje się odchodzić wyszukiwanie ofert pracy w gazetach i magazynach.

Z badania wynika, że młodzi ludzie chętnie korzystają z portali społecznościowych, szczególnie rozrywkowych, takich jak Nasza-klasa czy Facebook (do posługiwania nimi przyznaje się 70% badanych). Jednak rzadko wykorzystują je do celów zawodowych, skupiając się głównie na celach czysto towarzyskich. Wynika z tego, że obszar mediów społecznościowych nie został jeszcze właściwie zagospodarowany przez pracodawców do celów promocyjnych i rekrutacyjnych.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze czynniki przy wyborze pierwszej pracy

Najważniejsze czynniki przy wyborze pierwszej pracy

Analiza wskazuje, iż najważniejszym kryterium wyboru pierwszego pracodawcy okazuje się możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia. Dopiero na kolejnych pozycjach znalazły się: bogata oferta szkoleń, dobra atmosfera w pracy i prestiż pracodawcy. Piątą lokatę zajęło wysokie wynagrodzenie, za nim znalazł się punkt dotyczący zapewnienia równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Młodzi ludzie najmniej cenią poczucie bezpieczeństwa oraz pakiety socjalne, które rzadko były wskazywane jako czynnik decydujący o wyborze pracodawcy, co potwierdza tezę, że na początku kariery stawia się na dynamiczny rozwój, a nie zajęcie bezpiecznej pozycji. Potwierdzają to także deklaracje respondentów, którzy mogliby pracować 10-12 godzin dziennie, mając w perspektywie szybki awans i wysokie wynagrodzenie.

fot. mat. prasowe

Czy jesteś skłonny przeprowadzić się ze względu na ciekawą ofertę pracy?

Czy jesteś skłonny przeprowadzić się ze względu na ciekawą ofertę pracy?

Studenci i absolwenci w zdecydowanej większości są mobilni - 79% respondentów jest gotowych zmienić miejsce zamieszkania i wyjechać do innego miasta, jeżeli dostaną ciekawą ofertę pracy. Wielu z nich jest też w stanie wyemigrować z Polski dla ciekawej propozycji – tak zadeklarowało 59% ankietowanych. „To duże wyzwanie dla nas pracodawców. Już teraz musimy konkurować o najlepszych studentów nie tylko na lokalnym rynku pracy, ale także z podmiotami działającymi za granicą” – mówi Halina Frańczak, Dyrektor Marketingu i PR, Deloitte.

Studenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że już w trakcie studiów muszą zdobywać doświadczenia praktyczne, ponieważ bez tego nie będą mogli znaleźć odpowiedniej posady. Najwięcej z nich robi to poprzez praktykę związaną z kierunkiem studiów w Polsce. Pracodawcy są otwarci na przyjmowanie praktykantów, studenci chętnie decydują się nawet na mało płatne, czy wręcz bezpłatne praktyki, twierdząc, że najważniejsze jest zdobycie nowych kwalifikacji i doświadczenia a nie wynagrodzenie.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: