eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › AB Foods: fabryka herbaty w Swarzędzu

AB Foods: fabryka herbaty w Swarzędzu

2010-05-20 08:05

PM Group na zlecenie koncernu AB Foods nadzoruje przebudowę hali magazynowej na potrzeby fabryki herbaty Twinings w Swarzędzu pod Poznaniem. Międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska opracowała wcześniej studium wykonalności inwestycji.
W Swarzędzu pod Poznaniem brytyjski koncern Associated British Foods zlokalizuje fabrykę herbaty Twinings. Wartość inwestycji, w wyniku której powstanie około 240 nowych miejsc pracy, wyniesie co najmniej 150 mln zł.

"Pierwsze pozwolenie na budowę zostało już wydane, wyłoniono także pierwszego wykonawcę" – mówi Krzysztof Suwalski, Project manager PM Group Polska. Firma na zlecenie AB Foods brała udział w poszukiwaniach lokalizacji inwestycji, a także opracowała studium wykonalności.

Fabryka herbaty Twinings powstanie na terenie dawnego magazynu Centrum Dystrybucji Samochodów w Swarzędzu-Jasinie. Połowę obiektu o powierzchni 24 tys. mkw zajmie obszar produkcyjny obejmujący instalację przygotowania mieszanek herbat, napełniania torebek i pakowania. W drugiej części budynku zaprojektowano magazyn surowców oraz produktów gotowych. Inwestor wydzierżawił magazyn od funduszu LCP Properties, który jest polskim oddziałem jednego z największych w Wielkiej Brytanii prywatnych właścicieli nieruchomości przemysłowo-handlowych.

PM Group opracował koncepcję i projekt budowlany modernizacji magazynu, jest także autorem projektów wykonawczych. Koncern AB Foods zlecił firmie opracowanie dokumentacji przetargowej i zorganizowanie przetargów, a także doradztwo przy wyborze wykonawców. W fazie realizacyjnej PM Group będzie zarządzał budową oraz prowadził nadzór inwestorski nad wykonaniem robót. W zakres usług sprawowanych przez PM na tym etapie inwestycji wchodzą między innymi: optymalizacja kosztów, zarządzanie zmianami, nadzór autorski nad projektem oraz przeprowadzenie procedur odbiorczych.

Inwestycja polegająca na modernizacji hali w Swarzędzu-Jasinie ma być zakończona do października 2010 r. Prace zostały podzielone na etapy, dla których inwestor będzie występował o niezależne pozwolenia na budowę. Prace budowlane będą także zlecane w pakietach.

"Nie zdecydowaliśmy się na rekomendowanie jednego generalnego wykonawcy, ponieważ zależało nam na elastyczności, dynamicznym tempie prac i konkurencyjnych cenach. Dlatego inwestor będzie podpisywał umowy z mniejszymi firmami, które faktycznie wykonają zlecone zadania, zamiast zatrudniać podwykonawców" – wyjaśnia Krzysztof Suwalski. Koncern AB Foods samodzielnie wyposaży fabrykę w linie do produkcji herbaty Twinings.

Fabryka w Swarzędzu będzie drugą inwestycją AB Foods w Polsce. Pierwsza — fabryka dań w proszku — realizowana jest w Nowej Soli. Firma zakończyła już pierwszy etap inwestycji: wydała 50 mln zł i zatrudnia 190 osób.

AB Foods plc to międzynarodowy koncern działający w sektorze spożywczym, dodatków do produkcji żywności i handlu detalicznym. Jest jednym z największych europejskich producentów przetworzonej żywności. AB Foods zatrudnia 96 tys. osób w 44 krajach świata. Firma jest notowana na giełdzie londyńskiej i wchodzi w skład indeksu FTSE-100. AB Foods inwestuje w Polsce od 1989 roku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.