eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Satysfakcja Polaków z pracy 2010

Satysfakcja Polaków z pracy 2010

2010-05-11 12:45

Satysfakcja Polaków z pracy 2010

Indeks Satysfakcji Pracowników TRI*M © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Według Indeksu Satysfakcji Pracowników, opracowanego zgodnie z metodologią TRI*M, ogólna satysfakcja Polaków z pracy kształtuje się na poziomie 52 punktów i jest niższa od średniej europejskiej, wynoszącej 60 punktów. Oznacza to, że polscy pracownicy są umiarkowanie zadowoleni z wykonywanej pracy, a poziom ich satysfakcji zawodowej, po okresie dwuletniego spadku, jest obecnie nieco wyższy niż w 2007 r. - podaje TNS OBOP.

Przeczytaj także: Zadowolenie Polaków z pracy 2009

Wynik ten świadczy o umiarkowanym zadowoleniu respondentów ze swojej sytuacji zawodowej. Z drugiej strony satysfakcja polskich pracowników jest obecnie najwyższa od 2007 roku, kiedy to TNS OBOP rozpoczął monitoring ich nastrojów. Tendencja wzrostowa rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy wysokość indeksu wzrosła z 44 (w 2008 r.) do 49 punktów.

fot. mat. prasowe

Indeks Satysfakcji Pracowników TRI*M

Indeks Satysfakcji Pracowników TRI*M







"Mimo obserwowanego wzrostu satysfakcji z pracy, Polacy są w dalszym ciągu mniej zadowoleni ze swojej sytuacji zawodowej niż statystyczny Europejczyk, dla którego średnia wartość wskaźnika satysfakcji TRI*M wynosi 60 punktów" - komentuje wyniki badania Andrzej Anterszlak, Senior Market Research Consultant w Sektorze Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP.

Z badania wynika, że aspektem różnicującym pracowników jest typ wykonywanej pracy. Najmniej usatysfakcjonowanymi są pracownicy produkcji (indeks TRI*M na poziomie 36 punktów), natomiast najbardziej zadowolone są osoby zatrudnione w branży usługowej (indeks TRI*M na poziomie 59 punktów).

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w Polsce a Indeks Satysfakcji Pracowników TRI*M

Stopa bezrobocia w Polsce a Indeks Satysfakcji Pracowników TRI*M

Zdaniem ekspertów nastroje polskich pracowników wydają się być powiązane z sytuacją na polskim rynku pracy. Okres „rynku pracownika” w konsekwencji niósł za sobą wzrost wymagań i bardziej krytyczne podejście pracowników do miejsca zatrudnienia. Przełożyło się to na niski wynik wskaźnika satysfakcji pracowniczej w 2008 roku (44 punkty). Wzrost bezrobocia i wynikający z niego powrót „rynku pracodawcy”, który można zaobserwować od ostatnich dwóch lat, doprowadził do sytuacji, w której miejsce pracy znowu jest cenione. Może to być jeden z powodów ponownego wzrostu zadowolenia z pracy wśród Polaków – w kryzysie praca staje się dobrem poszukiwany i bardziej docenianym.

„Zarządzanie zasobami ludzkimi nie sprowadza się jedynie do rekrutacji nowych pracowników. Zadowolony pracownik jest niezwykle cenny dla pracodawcy – rozumie i identyfikuje się z celami firmy, jest lojalny i zmotywowany, a co więcej pozytywnie wpływają na postawę współpracowników. Dlatego niezwykle ważny jest regularny monitoring satysfakcji osób zatrudnionych oraz identyfikacja aspektów mających wpływ na jej poziom” - komentuje Marta Openchowska, Badacz Rynku w Sektorze Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP.

Informacje o badaniu
Dane pochodzą z badania kondycji polskich pracowników prowadzonego cyklicznie przez TNS OBOP. Jest to badanie face-to-face typu omnibusowego, przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków, będących pracownikami najemnymi, pracującymi na umowę o pracę lub na kontrakcie, w wieku powyżej 15. roku życia. Badanie zrealizowano w lutym w latach 2007 – 2010. Na otrzymanych danych zostały przeprowadzone analizy, zgodnie z metodologią TRI*M. Indeks TRI*M jest wystandaryzowaną miarą, odzwierciedlającą poziom ogólnej satysfakcji pracowników w danej firmie. Indeks (mogący przyjmować wartości od -66 do +134) uwzględnia także poziom ich zaangażowania i lojalności, co z kolei rzutuje na osiągane w pracy wyniki. Jego zastosowanie pozwala na dokonywanie porównań pomiędzy firmami różnej wielkości, z odmiennych branż czy nawet pochodzących z różnych krajów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: