eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2010

2010-05-07 11:25

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan III 2010

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kwartalny poprawił się o cztery punkty do 49 pkt., natomiast indeks roczny w zasadzie nie uległ zmianie. Właściwie jedynie indeksy finansów pozostają w okolicy połowy skali, podczas gdy popyt i makroekonomia nie mogą wyjść ponad tą kreskę. Przedsiębiorstwa sygnalizują poprawę kondycji finansowej, co potwierdzają dane o rentowności i płynności tego sektora. Wprawdzie bankructw jest więcej niż w ub. roku, ale nie można mówić o istotnym wzroście zatorów płatniczych. Również sektor bankowy wykazuje dobrą kondycję finansową, a wyniki działalności bankowej w ub. roku nie byłyby gorsze niż rok wcześniej, gdyby nie wzrost odpisów rezerw na kredyty zagrożone. Mimo kryzysu banki wzmocniły swą pozycję kapitałową i bazę depozytową i teraz są przygotowane do zwiększenia akcji kredytowej. Przedsiębiorstwa z tego jeszcze nie korzystają, a kredyt korporacyjny ciągle maleje, bo nadal bariera popytowa sprawia, że mają nadwyżki mocy wytwórczych. Nadzieja w perspektywie odbudowy zapasów wraz ze wzrostem popytu.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Kwartalny indeks makroekonomiczny nie uległ zmianie, a indeks roczny zyskał jeden punkt; oba indeksy wahają się ok. 40 pkt., czyli poniżej połowy skali. Wprawdzie maleje inflacja, a w obrotach bieżących z zagranicą zanotowaliśmy kolejną nadwyżkę, to rośnie niepokój o stan finansów publicznych, zwłaszcza w kontekście wydarzeń w niektórych wysoko zadłużonych krajach Eurolandu. „Wprawdzie poprawiły się przychody budżetowe w ostatnim miesiącu w związku z ożywieniem koniunktury i wzrostem importu, to jednak szybko rosną koszty zadłużenia zagranicznego i dotacji do FUS” – dodaje dr Kubielas.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych odnotował czteropunktowy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału i jednopunktowy przyrost w perspektywie rocznej. Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP Lewiatan: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: