eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PARP: telepraca wciąż niepopularna

PARP: telepraca wciąż niepopularna

2010-04-29 00:25

PARP: telepraca wciąż niepopularna

Czy słyszał/a Pan/i kiedykolwiek o "telepracy"? Podstawa: pracownicy oraz kadra kierownicza/właścici © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, wspólnie z Instytutem Badawczym MillwardBrown SMG/KRC, zbadała poziom znajomości i nastawienie rodaków do telepracy. Jak wynika z analizy, niemal 83% Polaków słyszało o "telepracy", jednak chęć podjęcia współpracy wyłącznie na jej zasadach deklaruje zaledwie 11% respondentów. Pozytywną zmianę mają przynieść działania realizowane w ramach projektu "Telepraca - nowa forma organizacji pracy w przedsiębiorstwach", który ma na celu popularyzację zatrudnienia telepracowników przez polskich przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Elastyczna praca oszczędza czas

Telepraca – to powszechnie znana zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników forma zatrudnienia. Znajomością terminu telepraca wykazało się 82,9% respondentów.

fot. mat. prasowe

Czy słyszał/a Pan/i kiedykolwiek o "telepracy"? Podstawa: pracownicy oraz kadra kierownicza/właścici

Czy słyszał/a Pan/i kiedykolwiek o "telepracy"? Podstawa: pracownicy oraz kadra kierownicza/właściciele

Chęć bycia zatrudnionym wyłącznie na zasadach telepracy zadeklarowało natomiast 11,2% pracowników.

fot. mat. prasowe

Chęć bycia zatrudnionym na zasadach telepracy. Podstawa: pracownicy

Chęć bycia zatrudnionym na zasadach telepracy. Podstawa: pracownicy

Z badania wynika, że niestety niewielu pracodawców jest zainteresowanych tą formą współpracy – aż w 88,4% przedsiębiorstw MŚP nie zatrudnia na zasadach telepracy.

fot. mat. prasowe

Czy zatrudnia Pan/i pracowników na zasadach telepracy? Podstawa: kadra kierownicza/właściciele

Czy zatrudnia Pan/i pracowników na zasadach telepracy? Podstawa: kadra kierownicza/właściciele

Znaczna część pracodawców i pracowników wskazywała na zalety telepracy, jako formy zatrudnienia osób niepełnosprawnych i korzystających z urlopu wychowawczego (92,4%). Zdaniem respondentów, telepraca zapewnia także elastyczność miejsca i czasu pracy (79,6%), co ułatwia pogodzenie obowiązków służbowych z rodzinnymi (69,4%). Ponad połowa pytanych ma także świadomość, że stosowanie telepracy redukuje koszty zatrudnienia pracownika.

Dlaczego zatem w Polsce tak niechętnie zatrudnia się na odległość? "W Polsce nadal słabo promuje się korzyści, jakie niesie wdrożenie w firmie telepracy. Zbyt wiele mówi się o kosztach, a za mało o zyskach. W ramach prowadzonego projektu chcemy uświadomić przedsiębiorcom, że praca na odległość może przynieść firmie oszczędności. Zależy nam na pokazaniu narzędzi, które pomogą pracodawcom odpowiednio dostosować firmę, a następnie rozsądnie wykorzystać tę zmianę" – mówi Aneta Wilmańska, Zastępca Prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości będącej pomysłodawcą projektu.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: