eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aktywność turystyczna Polaków 2009

Aktywność turystyczna Polaków 2009

2010-04-26 13:15

Przeczytaj także: Rusza Wypoczynek.pl


Cele podróży

Podróże, których głównym celem jest wypoczynek, rekreacja i wakacje były zdecydowanie najczęściej wymieniane w ramach krajowych podróży wakacyjnych (59%) i podróży zagranicznych (42,5%). Jako główny cel wyjazdu był też wskazywany w 34% podróży krajowych krótkotrwałych. W przypadku podróży wakacyjnych w kraju zdecydowanie najbardziej popularne były wyjazdy nad morze (42,4%), na drugim miejscu wymieniano obszary górskie (15,9%), a w dalszej kolejności obszary wiejskie (14,9%) oraz miejscowości turystyczne (13,4%). W odniesieniu do podróży zagranicznych preferencje wyjeżdżających były podobne: tereny nadmorskie wskazało 35,8%, miejscowości turystyczne – 31,2%, góry – 7%. Stosunkowo dużą popularnością cieszyły się stolice i aglomeracje miejskie jako miejsca wypoczynku – wymieniło je 9,5% wyjeżdżających.

Najpopularniejszym okresem podejmowania krajowych podróży wakacyjnych w celach wypoczynkowych były lipiec (miało wtedy miejsce 44,7% tego typu podróży odbytych w badanym okresie) i sierpień (33,9%). Z miesięcy zimowych najczęściej wymieniany był luty (2,6%), ale generalnie wypoczynek zimowy w kraju nie jest bardzo popularny. W przypadku wyjazdów zagranicznych sezonowość wyjazdów jest nieco mniej wyraźna – na lipiec przypadało 34% podróży, na sierpień – 26,8%, a sporą popularnością cieszyły się także czerwiec (12,4%) i wrzesień (10,3%).

fot. mat. prasowe

Sezonowość podróży turystycznych wg miesięcy

Sezonowość podróży turystycznych wg miesięcy

Podróże, których głównym celem jest zwiedzanie cieszyły się znacznie mniejszą popularnością, zwłaszcza w przypadku wyjazdów krajowych. Stanowiły główny cel zaledwie 2,9% podróży wakacyjnych i 4,1% wyjazdów krótkotrwałych. W przypadku wyjazdów zagranicznych zainteresowanie tego typu podróżami było zdecydowanie większe, ponieważ jako główny cel podróży wskazało je 17,3% wyjeżdżających.

Wyjazdy w celu uprawiania turystyki kwalifikowanej miały znaczenie marginalne – jako główny cel zadeklarowano go w odniesieniu do 1% krajowych podróży wakacyjnych, 1,7% krajowych podróży krótkotrwałych i 2,8% zagranicznych.

Wykorzystywane usługi

Podstawowy rodzaj usług nabywanych w związku z podróżami stanowią usługi noclegowe. Konsekwencją opisanych zachowań turystycznych Polaków jest nieproporcjonalnie małe w stosunku do aktywności turystycznej korzystanie z komercyjnej bazy noclegowej. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym miejscem noclegów były mieszkania krewnych im znajomych. Dotyczy to zwłaszcza krótkotrwałych podróży turystycznych w kraju.

Obok usług noclegowych drugim podstawowym elementem rynku turystycznego są usługi związane z pośrednictwem i organizacją wyjazdów. Zgodnie z prawidłowościami obserwowanymi we wszystkich krajach, także w Polsce, usługi te najczęściej wykorzystywane są w przypadku podróży wakacyjnych za granicę.

Porównanie odpowiedzi uzyskanych w trakcie opisywanego badania z wynikami poprzedniego, obejmującego okres 1.10.2004-30.09.2005, nie ujawnia zasadniczych różnic co do popularności poszczególnych celów podróży. Niemniej można wskazać pewne interesujące zmiany:
  • nastąpił wyraźny wzrost udziału podróży wypoczynkowych w krajowych podróżach krótkotrwałych (z 24% do 33,7%), czemu towarzyszył spadek udziału podróży w celu odwiedzin krewnych i znajomych,
  • wzrosło znaczenie wakacyjnych podróży krajowych w celach zdrowotnych (z 3,7% do 6,1%),
  • zwiększyło się zainteresowanie podróżami zagranicznymi w celu uprawiania turystyki kwalifikowanej ( z 1,3% do 2,8%),
  • zmniejszył się udział podróży w interesach w ogólnej liczbie podróży zagranicznych (z 7,6% do 4,7%),
  • zaobserwowano nieznaczne zmniejszenie koncentracji wakacyjnych podróży krajowych w lipcu i sierpniu połączone z lekkim wzrostem ich udziału w czerwcu i wrześniu,
  • wyraźnie wzrosła popularność wyjazdów zagranicznych we wrześniu. W miesiącach zimowych (styczeń-marzec) odnotowano zmniejszenie udziału wyjazdów turystycznych w
    odniesieniu do wszystkich typów podróży, najsilniejsze w przypadku krajowych podróży krótkotrwałych.

poprzednia  

1 2

Baza noclegowa w Polsce 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: