eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek farmaceutyczny: Polska wśród liderów wzrostu

Rynek farmaceutyczny: Polska wśród liderów wzrostu

2010-04-23 00:25

W 2013 roku wschodzące rynki farmaceutyczne odpowiadać będą za niemal połowę wzrostu rynku globalnego. Już w 2009 roku wartość ta wyniosła 37%. Dokładna analiza sytuacji wykazuje, że 17 rynków wschodzących - stanowiących dziś 16% rynku światowego, wartych łącznie 123 miliardy USD - zmieni dotychczasowy porządek w tym przemyśle - oceniają eksperci firmy doradczej IMS Health w raporcie o rynku "Nowi liderzy wzrostu światowego rynku farmaceutycznego, nowa rzeczywistość, nowe priorytety".

Przeczytaj także: Rynek farmaceutyczny zdominowany przez generyki

Eksperci IMS Health przeprowadzili analizę światowej branży farmaceutycznej, klasyfikując poszczególne kraje pod względem ich potencjału rozwojowego. Na czele stawki znalazły się Chiny, których sektor farmaceutyczny m.in. dzięki olbrzymim wydatkom rządowym powiększył się w 2009 roku aż o 27%. Dzięki PKB na poziomie 7,9 bilionów USD w 2008 roku oraz prognozie zwiększenia krajowego rynku farmaceutycznego o 40 miliardów USD do 2013 roku Państwo Środka pozostawia inne gospodarki wschodzące daleko za sobą.

Drugą grupę wzrostowych rynków stanowią Brazylia, Rosja i Indie. Kraje te osiągnęły w 2008 roku PKB na poziomie od 2 do 4 bilionów USD, zaś rynek farmaceutyczny każdego z nich wzrośnie o 5-15 miliardów USD do 2013 roku. Eksperci przypominają jednak, że obecność w tych krajach i wynikające z niej potencjalne korzyści obciążone są niepewnością. Do czynników ryzyka należą m.in.: nierównomierna dystrybucja dochodów w Brazylii, niski standard usług podstawowej opieki zdrowotnej w Rosji, czy brak środków budżetowych potrzebnych by zagwarantować w Indiach ochronę własności intelektualnej.

Trzecia grupa wschodzących liderów wzrostu rynku farmaceutycznego to 13 państw tak różnorodnych jak Argentyna, Egipt, Pakistan czy Polska, z których każde ma PKB poniżej 2 bilionów USD, za to ich rynki farmaceutyczne powiększą się do 2013 roku o 1-5 miliardów USD każdy. Te gospodarki oferują znaczne możliwości rozwoju.

IMS Health podaje, że Polska jest jednym z liderów tej grupy. Zwracają uwagę korzystne warunki ekonomiczne i demograficzne (m.in. zdrowy wzrost produktu krajowego, starzejące i bogacące się społeczeństwo), ale też zwiększający się dostęp do innowacyjnych terapii i deklaracje dalszej poprawy tego stanu. Nie bez znaczenia jest też powszechny dostęp do służby zdrowia i pakiet świadczeń gwarantowanych.

Tak dobra pozycja Polski, jako atrakcyjnego i obiecującego rynku, już w tej chwili przekłada się na zachowania biznesowe dużych międzynarodowych koncernów, ale i lokalnych, polskich graczy.

- IMS, jako firma doradcza od lat pracująca zarówno dla lokalnych jak i międzynarodowych podmiotów, obserwuje dwa silne trendy. Pierwszy z nich to rosnące zaangażowanie tuzów międzynarodowych w Polsce, co przejawia się np. żywym zainteresowaniem akwizycjami w naszym kraju (choćby udziałem w prywatyzacji Polf), czy intensyfikacją prac wielu graczy nad ich strategiami umocnienia pozycji lub wejścia na rynek polski. Drugi wyraźny trend to rosnące zainteresowanie polskich firm ekspansją na rynki zagraniczne – siła polskich producentów w większości przypadków rośnie równie dynamicznie jak polski rynek, a naturalną drogą rozwoju jest ekspansja na przykład na pozostałe rynki wymienione w raporcie jako „gwiazdy” – a więc Rosja (Polpharma), Indie (Bioton), Turcja i Ukraina (Adamed) – mówi Maciej Kuźmierkiewicz, dyrektor konsultingu w firmie doradczej IMS Health.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: