eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowe oferty pracy III 2010

Nowe oferty pracy III 2010

2010-04-15 13:54

Nowe oferty pracy III 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rynek pracy, mierzony liczbą nowych ofert publikowanych w internetowych serwisach rekrutacyjnych, wyraźnie ruszył do przodu - podaje raport opracowany przez portal www.eGospodarka.pl. Mimo utrzymującego się dość znacznego bezrobocia, przedsiębiorstwa zwiększają nabór i prowadzą znacznie szerszą akcję rekrutacyjną niż jeszcze dwa-trzy miesiące temu.

Przeczytaj także: Nowe oferty pracy II 2010

Na poszukujących pracy, w marcu oczekiwało znacznie więcej ofert niż zaledwie miesiąc wcześniej, nadal jeszcze dość sporo brakuje do poziomów z okresu ostatniego szczytu koniunktury.

Badania wskazują na rosnący optymizm przedsiębiorców, który ma poważne szanse przełożenia się na decyzje o zwiększeniu zatrudnienia.

Nadchodzi ożywienie?

W trzecim miesiącu bieżącego roku w serwisie www.Praca.eGospodarka.pl pojawiło się 34 tys. 654 ogłoszenia o pracę. Marzec względem lutego charakteryzował się znacznym przyrostem liczby ofert. Przyrost ten – uwzględniając jego skalę i strukturę – nie jest zdecydowanie zjawiskiem sezonowym. Może zwiastować nadchodzącą poprawę koniunktury na rynku pracy. Wzrost liczby ogłoszeń o pracę, w połączeniu z innymi danymi pochodzącymi z gospodarki, a dotyczącymi nastrojów przedsiębiorców oraz ich planów rozwojowych oraz rekrutacyjnych, może oznaczać wejście gospodarki na ścieżkę może niezbyt wysokiego, ale stabilnego wzrostu.

– Można ostrożnie zaryzykować twierdzenie, że w rodzimej gospodarce okres spowolnienia zaczyna mijać. Polskie przedsiębiorstwa nie zostały poważniej dotknięte recesją, nie były też zmuszone do gwałtownej redukcji zatrudnienia, przyjęły jedynie mocno zachowawczą politykę kadrową. Teraz zaczynają intensywniej zatrudniać, a na pewno poszukiwać nowych pracowników. Sądzę że w najbliższym kilku miesiącach odbije się to już na oficjalnych statystykach dotyczących bezrobocia oraz zatrudnienia – komentuje Beta Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – Prognozy są coraz bardziej optymistyczne, badania dotyczące planów zatrudnienia w firmach wskazują również na tendencję wzrostową. Oczywiście wobec utrzymującej się niepewności na europejskich i światowych rynkach nie można jeszcze mówi o nadchodzącej hossie na rynku pracy, ale coraz więcej przesłanek wskazuje na stopniowe „rozpędzanie” się naszego, polskiego rynku pracy – uzupełnia Beata Szkodzin.

Produkcja i sprzedaż na topie
W marcu 2010 roku, analogicznie jak miesiąc wcześniej, najszybciej pracę mogli znaleźć sprzedawcy. Analiza struktury branżowej publikowanych w internetowych serwisach rekrutacyjnych ogłoszeń wskazuje, że właśnie sprzedawcy/handlowcy są obecnie najbardziej pożądanymi pracownikami. Spośród 34 tys. 654 ogłoszeń o pracę, handlowcy/sprzedawcy mogli liczyć na niemal 12 tys. stanowisk! Firmy spodziewając się ożywienia rynku, wzmacniają i rozbudowują swoje piony sprzedażowe. Miesięczny wzrost liczby ofert pracy dla handlowców/sprzedawców o ponad 32 procent świadczy jednoznacznie, że w gospodarce coś „drgnęło”.

O zamiarze zwiększenia aktywności sprzedażowej oraz planach poszerzania bazy klientów świadczy również wzrost zapotrzebowania na pracowników działów obsługi klienta/call center. To druga w kolejności pod względem liczby ofert grupa branżowa poszukiwanych pracowników – w marcu oczekiwało na nich przeszło 4 tys. 800 posad, o 33 procent więcej niż w lutym.

Oprócz pracowników odpowiedzialnych za szeroko rozumiane kontakty z klientami intensywnie poszukiwani są również specjaliści z zakresu IT oraz telekomunikacji – w marcu czekało na nich 4 tys. 531 ofert pracy. Mnogość ofert pracy czeka również na chętnych do pracy w sektorze finansów – ponad 3 tys. 850.

Poszukiwani są także specjaliści w zakresie zarządzania, którzy w marcu mogli liczyć na ponad 2 tys. 500 posad. W cenie są również budowlańcy, księgowi oraz logistycy.
Przeczytaj także: Nowe oferty pracy X 2010 Nowe oferty pracy X 2010

 

1 2 3

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: