eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport III 2010

Przetargi - raport III 2010

2010-04-14 09:41

Przeczytaj także: Przetargi - raport II 2010


Absolutnymi rekordzistami we względnej miesięcznej zmianie liczby ogłoszeń zostały w marcu Bielsko-Biała (w marcu 2010 o niemal 377 procent więcej ogłoszeń niż w lutym), Krotoszyn (+272,7 proc.), Tychy (+216,7 procent), Krosno (w marcu o 206,7 proc. więcej ogłoszeń niż w lutym) . Warto podkreślić, że spośród klasyfikowanych 50 miast, w marcu spadek liczby ZP względem lutego wystąpił jedynie w czterech – Lęborku (-46 proc.), Ostrowie Wielkopolskim (-5,3 proc.), Wadowicach (-3,8 proc.) oraz Suwałkach (-3 proc.).

Wzrost liczby ogłoszeń o ZP zaobserwowano we wszystkich 16 województwach, przy czym względnie najznaczniejszy w woj. lubelskim (przyrost w marcu o 98,55 proc. względem lutego), opolskim i świętokrzyskim (po 92,6 proc.), zachodniopomorskim (+ 84 proc.), dolnośląskim oraz śląskim (po 82,5 procent) . W liczbach bezwzględnych tradycyjnie na pierwszej pozycji znajduje się woj. mazowieckie, w skład którego wchodzi Warszawa - w marcu pochodziło z niego 2 tys. 487 ogłoszeń o zamówieniach publicznych (o 52,3 proc. więcej niż miesiąc wcześniej).

Szkolenia, remonty i budowy. Zakupowe odrabianie zaległości?

W marcu, w liczbach bezwzględnych, najczęściej zamawiane były roboty budowlane (825 ogłoszeń), roboty w zakresie naprawy dróg (505 ogłoszeń), roboty instalacyjne elektryczne (453 ogłoszenia) oraz roboty w zakresie nawierzchni dróg (444 ogłoszenia) i roboty drogowe (425 ogłoszeń). Koniec zimy, poprawa aury i początek sezonu budowlanego znalazł więc błyskawicznie odbicie w strukturze zamówień publicznych. Nie sposób pominąć dużego zapotrzebowania na remonty dróg. Surowa zima zapewne zdewastowała nawierzchnie, na tyle poważnie, że niezbędne stały się szersze niż dotychczas naprawy jezdni.

Największą miesięczną dynamiką przyrostu charakteryzowały się zamówienia na usługi szkoleniowe - w marcu pojawiło się aż 286 procent więcej (względem lutego) ogłoszeń na realizację szkoleń oraz usługi szkolenia zawodowego (miesięczny przyrost o 205 procent). Zamówienia te po części należy wiązać z rosnącym bezrobociem i publicznymi programami aktywizacji oraz szkoleń dla bezrobotnych.

Struktura zamówień publicznych wskazuje też jednoznacznie, że i do instytucji odpowiedzialnych za zamówienia publiczne dotarła wiosna – w ciągu miesiąca poważnie wzrosło (o niemal 162 proc.) zapotrzebowanie na usługi sadzenia roślin oraz utrzymania terenów zielonych.

Początek wiosny to zaś koniec zimy – największymi miesięcznymi względnymi spadkami wykazują się więc usługi usuwania oblodzenia (miesięczny spadek liczby zamówień na nie o 65 procent) oraz odśnieżania (spadek liczby ogłoszeń w ciągu miesiąca o 58 procent).

W dostawach towarów instytucje publiczne nadrabiają zaległości zakupowe spowodowane zeszłorocznymi cięciami budżetowymi – wzrosło zapotrzebowanie na drukarki laserowe (w marcu o 72 procent więcej ogłoszeń na dostawy drukarek laserowych niż w lutym) oraz komputery przenośne (miesięczny wzrost liczby ogłoszeń o 66 procent).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: