eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport III 2010

Przetargi - raport III 2010

2010-04-14 09:41

Przetargi - raport III 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Marzec to pierwszy wiosenny miesiąc. Rośnie temperatura, przyroda szybko budzi się do życia, zima odeszła już w niepamięć. O gwałtownym ożywieniu można mówić również w zamówieniach publicznych - w marcu instytucje publiczne ogłosiły o ponad dwie trzecie więcej postępowań o udzielenie zamówienia publicznego niż jeszcze miesiąc wcześniej, w lutym - podaje raport opracowany przez serwis www.eGospodarka.pl.
Marzec jest kolejnym – po lutym - miesiącem w którym rosła liczba ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych postępowań o ZP. Wyraźny wzrost wystąpił we wszystkich segmentach – od dostawy usług, poprzez dostawy towarów, po prace budowlane. Najpoważniejszy wzrost wystąpił – co nie powinno dziwić – w liczbie zamówień na prace budowlane. Skończył się dłuższy niż zwykle sezon zimowy więc i te prace ruszyły „z kopyta” – w marcu zgłoszono na nie zapotrzebowanie aż o niemal 78 procent wyższe niż miesiąc wcześniej.

Przyspieszenie. Budżet odetchnął?

Dane opracowane na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych, pokazują, że w marcu 2010 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych wzrosła względem poprzedniego miesiąca aż o 66,87 procent. Wzrost ten okazał się dużo wyższy niż w ubiegłych latach, a za jego znaczną skalę odpowiada głównie znaczny przyrost liczby ZP na prace budowlano-remontowe. Sroga i dłuższa niż w poprzednich latach zima odcisnęła wyraźne piętno na pracach budowlanych. Wiosenna poprawa aury pozwoliła jednak na rozpoczęcie remontów oraz budów a także dała nadzieję na odrobienie zaległości i „nadgonienie” opóźnionych z powodu mrozów i śniegów planów remontowo-budowlanych.

W marcu bieżącego roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiły się łącznie 15 tys. 833 ogłoszenia, wobec 9 tys. 488 w lutym i 8 tys. 739 w styczniu. Warto podkreślić, że wzrost liczby publikowanych ogłoszeń o postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego odnotowano we wszystkich kategoriach. Liczna ogłoszeń o ZP wzrosła poważnie nie tylko w stosunku miesięcznym (względem lutego 2010), ale również r/r (rok do roku – względem marca 2009). W marcu 2010 pojawiło się w BZP bowiem 25 procent więcej ogłoszeń niż w marcu 2009 roku. Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że do wspomnianego wzrostu doprowadziły stabilizująca się sytuacja budżetowa oraz coraz sprawniej zagospodarowywane unijne środki pomocowe.
Remonty, towary, usługi. Wszystko w górę

Po wzrostach w lutym, w marcu mocno i wyraźnie została już przełamana tendencja spadkowa we wszystkich kategoriach ZP – dostawach usług, dostawach towarów i pracach remontowo-budowlanych. Najpoważniejszy – jak wspomniano powyżej – niemal 78-procentowy przyrost liczby ogłoszeń o ZP wystąpił w segmencie budowlano remontowym. To kolejny miesięczny przyrost w tym segmencie, po 30-procentowym w lutym (wzgl. stycznia) oraz 48-proc. w styczniu (względem grudnia 2009). Przyrost liczby zamówień na prace remontowo-budowlane zaobserwowano również w stosunku rocznym – w marcu 2010 pojawiło się 15,5 procent więcej ogłoszeń w tej kategorii niż rok wcześniej.

W marcu prac remontowo-budowlanych dotyczyło 5 tys. 101 ogłoszeń publikowanych w BZP, podczas gdy w lutym było to 2 tys. 867 ogłoszeń , zaś w styczniu tego typu prac tyczyło 2 tys. 202 ogłoszeń o ZP.
Poważnie wzrosła także liczba zamówień na dostawy usług. O ile w lutym 2010 roku realizacji usług dotyczyło 3 tys. 112 ogłoszeń o ZP, to w marcu było ich już 5 tys. 352, czyli o 72 procent więcej. Znaczny przyrost liczby zamówień na dostawy usług wystąpił również w stosunku do marca 2009 roku – w marcu 2010 pojawiło się ich aż o 46 procent więcej niż rok wcześniej.

Zdecydowanie został przełamany spadkowy trend w liczbie zamówień na dostawy towarów. O ile jeszcze w lutym opublikowano 3 tys. 509 ogłoszeń dotyczących dostaw towarów, wobec 3 tys. 709 miesiąc wcześniej (w styczniu 2010 r.), to w marcu 2010 roku w Biuletynie Zamówień opublikowano już 5 tys. 380 ogłoszeń o postępowaniu o udzielenie ZP na dostawę towarów. Miesięczny przyrost w tej kategorii wyniósł więc – bagatela – ponad 53 procent, zaś liczony rok do roku (marzec 2010 wzgl. marca 2009) osiągnął poziom 17,7 proc.

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: