eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Koszt kapitału

Koszt kapitału

2010-04-12 12:27


Poziom stopy WACC determinują następujące zmienne:
  • stopa zwrotu wolna od ryzyka – ustalana na podstawie stopy zwrotu osiąganej ze skarbowych papierów dłużnych
  • premia za ryzyko – określająca poziom zysku rekompensującego ryzyko inwestora przy inwestycji w akcje
  • współczynnik Beta - jest to miara zmiany stopy zwrotu z danego papieru wartościowego w stosunku do zmian stopy zwrotu z portfela rynkowego
  • struktura finansowania – określająca proporcje pomiędzy finansowaniem dłużnym a kapitałem własnym
  • koszt długu – określający koszt finansowania dłużnego skorygowany o tarczę podatkową
Pierwsze trzy wymienione czynniki służą do wyliczenia na podstawie modelu CAMP kosztu kapitału typu equity. Mimo iż z punktu widzenia potencjalnych poziomów wyceny jako optymalne działanie należy uznać minimalizację poziomu średnioważonego kosztu kapitału, to jednak z punktu widzenia działań operacyjnych często spółki decydują się na utrzymywanie poziomu WACC na wyższych poziomach, nie zwiększając poziomu zadłużenia i pozostawiając spółce większy poziom elastyczności. Sytuację taką należy uznać za zasadną, gdyż zmniejszeniu poziomu wyceny na bazie metod dyskontowych towarzyszy tu obniżenie poziomu ryzyka prowadzenia działalności związane ze spadkiem poziomu dźwigni finansowej oraz pojawia się potencjał do uzyskania pożytków wynikających z możliwości wykorzystania okazji rynkowych wymagających uzyskania szybkiego finansowania.

poprzednia  

1 2

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.