eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek telekomunikacyjny 2007-2009

Polski rynek telekomunikacyjny 2007-2009

2010-03-31 10:07

Polski rynek telekomunikacyjny 2007-2009

Odsetek osób posiadających poszczególne rodzaje telefonu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak zmieniły się preferencje osób korzystających z usług telekomunikacyjnych na przestrzeni trzech ostatnich lat? Jakie mogły być przyczyny zmian oraz jakie kroki regulacyjne powinny zostać podjęte, aby satysfakcja konsumentów z dostarczanych im usług była coraz większa? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Urząd Komunikacji Elektronicznej, przeprowadzając wśród konsumentów co roku badanie w celu poznania ich opinii o rynku usług telekomunikacyjnych oraz określenia preferencji.

Przeczytaj także: Polski rynek telekomunikacyjny

UKE zauważa, iż szybki rozwój technologii oraz ciągły wzrost zainteresowania usługami telekomunikacyjnymi sprawiają, ze rynek telekomunikacyjny ulega dynamicznym zmianom. Są one szczególnie widoczne w preferencjach wykorzystania poszczególnych usług przez użytkowników końcowych.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób posiadających poszczególne rodzaje telefonu

Odsetek osób posiadających poszczególne rodzaje telefonu








Z głównych wniosków badania wynika, że spada odsetek respondentów użytkujących telefon stacjonarny. W 2009 roku 51,4 proc. Polaków posiadało telefon stacjonarny, przy czym 40,9 proc. posiadało telefon stacjonarny i telefon komórkowy. Z kolei w 2008 roku liczba osób posiadających telefon stacjonarny była o 7 punktów proc. wyższa (58,4 proc.) w stosunku do roku 2009. Wyższa była także liczba osób deklarujących posiadanie jedynie telefon stacjonarny, jak i telefon stacjonarny z komórkowym (odpowiednio 14,3 proc. i 44,1 proc.). Z kolei w 2007 roku liczba Polaków posiadających telefon stacjonarny była niższa w stosunku do 2008 roku o 2 pp., choć mogło być to wynikiem mniejszej próby respondentów (około 100 osób). Zdaniem UKE trend ten spowodowany jest faktem substytucji telefonii stacjonarnej telefonią ruchomą.

Ponadto pomimo, że nadal pierwsze miejsce pod względem liczby abonentów zajmuje Telekomunikacja Polska, która jest podstawowym operatorem dla zdecydowanej większości respondentów posiadających telefon stacjonarny, odsetek respondentów posiadających telefon u operatorów alternatywnych z roku na rok rośnie. Jest to zasługa zwiększania się konkurencji na tym rynku, m.in. w skutek wprowadzenia usługi WLR, ponoszenia inwestycji na własną infrastrukturę, czy rozszerzenia oferty operatorów TVK o usługi telefonii stacjonarnej. W 2009 roku niecałe 68 proc. badanych abonentów korzystało z usług TP SA. Jest to aż o 16,4 pp. mniej niż w roku poprzednim i o 18,2 pp. mniej niż w 2007 roku. W analizowanym okresie najwięcej abonentów zyskała Netia (11,4 proc.), co głównie wiązało się z przejęciem przez nią w 2008 roku spółki Tele2 i jej klientów.

fot. mat. prasowe

Średnia miesięczna wysokości wydatków na telefon stacjonarny

Średnia miesięczna wysokości wydatków na telefon stacjonarny

Z badania wynika, iż w ciągu ostatnich trzech lat można również zauważyć większą konkurencję na rynku usług głosowych w wyniku wprowadzenia usługi WLR, możliwości korzystania z alternatywnych w stosunku do tradycyjnej telefonii stacjonarnej form połączeń (VoIP), pakietów usług oferowanych przez operatorów TVK, występowania zjawiska substytucyjności usług stacjonarnych przez usługi mobilne, co przekłada się bezpośrednio na obniżki cen. Obniżce ulegają m.in. opłaty za korzystanie z usług w telefonii stacjonarnej. Spada zarówno średnia miesięczna opłata, która w 2009 roku wynosiła ok. 70 zł i była mniejsza o 13,5 proc. niż w 2008 r.i o 17,6 proc. niż w 2007 r., jak i opłata abonamentowa za telefon stacjonarny w sieci głównego operatora. Miesięczny koszt abonamentu za telefon stacjonarny wynosił w 2009 roku średnio około 44,5 zł, co oznacza że był niższy o ok. 9 proc. w stosunku do lat poprzednich.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: