eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Centrum Logistyczne Małaszewicze

Centrum Logistyczne Małaszewicze

2010-03-24 00:21

Centrum Logistyczne Małaszewicze

© fot. mat. prasowe

Z dniem 1 kwietnia br. oficjalnie rozpocznie działalność Spółka Centrum Logistyczne Małaszewicze. Prace nad stworzeniem Centrum, zlokalizowanego na granicy Unii Europejskiej z Białorusią, trwały od 2005 roku. Założycielem i właścicielem 100 proc. udziałów Spółki jest PKP CARGO S.A.

Przeczytaj także: Centrum logistyczne Ruchu za 20 mln zł

fot. mat. prasowe

Centrum Logistyczne Małaszewicze to spółka, która poprzez swoje strategiczne położenie ma na celu świadczenie kompleksowych usług w zakresie obsługi granicznej przewozów handlu zagranicznego, realizowanych transportem kolejowym.

Rozpoczęcie działalności Centrum Logistycznego Małaszewicze jest ważnym krokiem do przekształcenia się PKP CARGO w nowoczesnego operatora logistycznego. Dzięki tej Spółce planujemy stopniowo poszerzać ofertę świadczonych usług zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klientów. – podkreśla Wojciech Balczun, prezes PKP CARGO S.A.

Centrum Logistyczne Małaszewicze oferuje kompleksową obsługę towarów, m.in. w zakresie: przeładunku, składowania, segregowania, pakowania, kruszenia, wraz z szeregiem innych granicznych usług towarzyszących.

Ważnym elementem tworzenia Centrum był zakup prawa wieczystego użytkowania nieruchomości o łącznej powierzchni 40,33 ha, położonych na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Małaszewiczach.

Nabyte grunty mają stanowić jeden z bodźców do rozwoju Centrum, dzięki świadczeniu tam nowych usług w oparciu o prawo celne. Określone w szczególnych przepisach Wspólnoty Europejskiej towary korzystają, ze względu na ich umieszczenie w wolnym obszarze celnym, ze środków stosowanych zwykle przy wywozie towarów.

Oznacza to, że towary mogą być wprowadzane do WOC bez płacenia należności celnych i podatkowych oraz bez konieczności składania zabezpieczenia tych należności.

Możliwe jest ponadto wprowadzanie i wyprowadzanie towaru partiami, co daje duże korzyści firmom prowadzącym dystrybucję swych towarów na rynku polskim i pozwala optymalizować regulowanie należności celno-podatkowych. W wolnym obszarze celnym możliwe jest także prowadzenie bez ograniczeń transakcji handlowych wprowadzonych tam towarów.

Założycielem i jedynym właścicielem Centrum Logistycznego Małaszewicze jest PKP CARGO S.A. Jednym z celów działalności Spółki jest także zacieśnienie współpracy z Kolejami Białoruskimi, tak by działalność przeładunkowa mogła być prowadzona po obu stronach granicy na wszystkich przejściach granicznych pomiędzy Polską i Białorusią, w oparciu o przepisy Polskiego Kodeksu Spółek Handlowych. Bazą materialną Spółki są obiekty zlokalizowane na terenie gmin Terespol i Zalesie oraz znajdujące się na działkach środki trwałe, służące realizacji celów przeładunkowych.

"Dzięki połączeniu potencjału przeładunkowego PKP CARGO i Kolei Białoruskich, Centrum Logistyczne Małaszewicze będzie mogło zaoferować naszym klientom konkurencyjną ofertę przeładunkową, w stosunku do prywatnych terminali po polskiej i białoruskiej stronie" – powiedział Sylwester Sigiel, prezes Centrum Logistycznego Małaszewicze.

Docelowym obszarem działań Spółki będzie rynek lokalny. Lokalizacja w rejonie granicznym Małaszewicze ma kluczowe znaczenie w transporcie kolejowym między państwami Unii Europejskiej a krajami WNP. Rejon przeładunkowy Małaszewicze znajduje się w europejskim korytarzu transportowym Nr 2 na linii kolejowej E–20. Położenie na magistrali kolejowej E–20 (Berlin – Warszawa – Moskwa), której przedłużeniem jest magistrala transsyberyjska, stwarza dogodne możliwości przewozu koleją towarów pomiędzy krajami UE a krajami WNP oraz krajami Dalekiego Wschodu. Linia E – 20 jest znajduje się w końcowej fazie modernizacji przez PLK S.A. przy współfinansowaniu ze środków UE.

Przez Małaszewicze przebiega również droga E–30 Warszawa – Moskwa, a w przyszłości projektowany jest przebieg autostrady europejska A – 2 łączącej Berlin z Moskwą. Zmiany organizacyjne w tym rejonie, a w szczególności przekształcenie granicy między Polską i Białorusią w granicę wschodnią UE, spowodowały, że uaktywniona została wymiana handlowa z krajami WNP oraz krajami Dalekiego Wschodu na wschodniej granicy Polski, co skutkować będzie rozwojem gospodarczym tego obszaru Polski, a przede wszystkim rozwojem infrastruktury transportowej, w tym również transportu kolejowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: