eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Idealna domena internetowa

Idealna domena internetowa

2010-03-12 12:30

Eksperci z firmy 2BE.PL wzięli pod lupę sto najpopularniejszych witryn w Polsce, szukając odpowiedzi na pytanie jak powinna wyglądać idealna domena internetowa.

Przeczytaj także: Jak wybrać nazwę i domenę firmy?

Co decyduje o sukcesie strony internetowej?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Parafrazując znane przysłowie można stwierdzić, że łaska internautów na pstrym koniu jeździ. Znane są przypadki serwisów, które powstawały dosłownie znikąd i w krótkim czasie zyskiwały ogromne zainteresowanie użytkowników sieci. Istnieją również przykłady stron, które pomimo wsparcia ze strony dużych portali zostały zamknięte z powodu nikłej popularności. Trudno wymienić wszystkie czynniki, decydujące o sukcesie strony internetowej, dlatego skupimy się na jednym z nich – domenie internetowej.

Domena kluczem do sukcesu?

Jakie znaczenie dla sukcesu strony ma dobrze dobrany adres? Zdania są podzielone. Autorzy, zajmujący się tematyką domen internetowych, przeważnie przyjmują jedno z dwóch stanowisk. Jedni twierdzą, że rola domen będzie coraz mniejsza. Internauci trafiają na strony przez wyszukiwarki, korzystają z zakładek oraz kanałów RSS. Nie bez znaczenia pozostaje rozwój mediów społecznościowych. Wystarczy zostać fanem ulubionej strony czy bloga, aby na bieżąco otrzymywać informacje o nowościach bez wychodzenia poza Facebooka.

Krótko mówiąc, przedstawiciele tej szkoły są zdania, że rosnąca świadomość użytkowników sieci powoduje, iż coraz rzadziej wpisują oni adres bezpośrednio w okno przeglądarki. Korzystają z dostępnych narzędzi i nie muszą pamiętać pod jaką domeną znajduje się strona, do której chcą dotrzeć.

Drugi obóz jest zdania, że domeny wciąż odgrywają ważną rolę w promowaniu strony. Dobry adres jest szczególnie istotny dla serwisów, które dopiero budują swoją markę i jeszcze nie zagościły w świadomości przeciętnego internauty. Jako dowód wymieniają domeny portali i serwisów, które odniosły sukces. Przykłady Allegro.pl czy Wykop.pl mają udowodnić, że krótka i łatwa do zapamiętania nazwa domeny wciąż jest istotnym czynnikiem wpływającym na sukces strony. Kto ma rację? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Pięć kroków do dobrej domeny

Najlepszym sposobem wydaje się obserwowanie grupy serwisów od momentu ich powstania i stwierdzenie, czy rzeczywiście lepiej radzą sobie strony, które działają pod dobrymi domenami. Ta metoda jest zbyt czasochłonna, dlatego wzięliśmy pod lupę sto witryn, cieszących się największą popularnością wśród polskich internautów. Lista powstała w oparciu o ranking stron internetowych Alexa. Otwierają go strony Google.pl i Nasza-Klasa.pl, a zamyka adres Trojmiasto.pl. Na tej podstawie przygotowaliśmy listę pięciu kroków do stworzenia dobrej domeny.

Krok 1 - Jak długa powinna być domena?

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, krótki adres strony łatwiej jest zapamiętać i bezbłędnie wpisać w okno przeglądarki. Domeny składające się z niewielkiej liczby znaków są również bardziej wdzięcznym materiałem dla grafika, który ma przygotować logo serwisu. Powstaje pytanie ile znaków powinien mieć optymalny adres?

Z analizy setki najpopularniejszych serwisów wynika, że blisko trzy czwarte adresów nie przekracza ośmiu znaków (nie wliczając „www.” oraz końcówki domeny, czyli np. „.pl”). Najwięcej, bo 19% domen składa się z siedmiu znaków. Ponad połowa (59%) adresów, które znalazły się w zestawieniu, składa się z jednego słowa, a 32% to domeny dwuwyrazowe. Pozostałe adresy to skróty literowe (np. wp.pl).

Rada: szukając nazwy domeny dla swojej strony, staraj się nie przekraczać 8 - 9 znaków oraz unikaj nazw dłuższych niż dwa słowa.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: