eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Systemy mieszane

Systemy mieszane

2010-03-11 13:49

Systemy mieszane są obecnie najdynamiczniej rozwijającym się segmentem w tej grupie podejść inwestycyjnych. Z uwagi na stopień zaawansowania najdoskonalszych wersji są one domeną głównie podmiotów posiadających znaczące środki i zaplecze zarówno badawcze, jak i techniczne. Zaawansowane systemy z tej podgrupy wymagają bowiem zwykle dużej liczby danych wsadowych dostępnych za pomocą wyspecjalizowanych baz danych. Istnieją oczywiście również prostsze odmiany tych systemów powstałe z połączenia prostych systemów technicznych i fundamentalnych lub ich równoczesnego użytkowania pod zintegrowanymi modułami zarządzania wielkością pozycji i ryzykiem.

Przeczytaj także: Systemy transakcyjne na bazie analizy technicznej

Idea jaka stoi za powstaniem powyższej odmiany systemów transakcyjnych jest stosunkowo prosta i polega na połączeniu najlepszych cech systemów technicznych z mocną pozycją w perspektywie krótkoterminowej i systemów fundamentalnych zyskujących przewagę na polu analiz długookresowych. W systemach tych następuje więc nie tylko połączenie ogólnych zalet jakie posiadają wszystkie systemy transakcyjne czyli obniżenie kosztów zarządzania, systematyzacja procesu inwestycyjnego, ograniczenie niekorzystnego wpływu „czynnika ludzkiego”, ale również połączenie zasady od dawna stosowanej przez wielu analityków rynkowych i zarządzających aktywami czyli stosowanie analizy fundamentalnej do określenia ogólnych trendów i selekcji celów inwestycyjnych oraz stosowanie analizy technicznej do wyboru najodpowiedniejszego momentu do inwestycji.

Zautomatyzowane systemy transakcyjne, mimo wielu zalet i możliwości analizy ogromnej ilości danych zarówno odnośnie jednego instrumentu jak i ogólnej sytuacji rynkowej posiadają też wady. Brak jest tu możliwości oszacowania znaczenia czynników „miękkich” wpływających na perspektywy rozwojowe i poziom ryzyka w inwestycji. Takimi czynnikami nie ujętymi w powyższym podejściu są między innymi w odniesieniu do instrumentów akcyjnych jakość kadry zarządzającej, jej wiedza oraz strategia jaką zamierzają prowadzić. Nie są tu ujęte takie czynniki jak zmiana tych zarządów czy strategii podmiotu. Brak możliwości ujmowania trudno kwantyfikowalnych zmiennych to jednak cena, jaką inwestor stosujący systemy transakcyjne musi zapłacić za obniżenie kosztów i szybkość podejmowania decyzji, a także eliminację błędów spowodowanych stresem lub innymi czynnikami związanymi z „czynnikiem ludzkim”.

Mimo iż możliwe jest stworzenie prostego systemu opartego na podejściu mieszanym, to jednak najbardziej interesujące wydają się systemy o rozbudowanych możliwościach adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych oraz systemy potrafiące uczyć się na błędach. To właśnie ta grupa jest obecnie przedmiotem najbardziej intensywnych badań. Jest to również kierunek wyznaczany przez wiele podmiotów zajmujących się inwestowaniem aktywów w sposób niekonwencjonalny, lub po prostu agresywny. Zjawisku temu sprzyja również coraz lepszy dostęp do informacji i coraz większe jej nagromadzenie. Sprawia to z jednej strony że możliwe jest uzyskanie pokaźnej ilości stale aktualizowanych danych poprzez różnego rodzaju bazy, które z powodzeniem mogą stać się danymi wejściowymi do systemu transakcyjnego.

Z drugiej strony możliwość analizy wszystkich napływających danych z niezbędną prędkością staje się coraz bardziej utrudniona dla większości inwestorów, co stwarza potrzebę znalezienia innego sposobu przetwarzania danych. Rozwój tego segmentu rynku jest również związany z podążaniem za ideą stworzenia samodzielnego algorytmu, który bez pomocy człowieka będzie w stanie „pokonać rynek” niezależnie od okoliczności zarówno w średnim terminie, jak i w perspektywie długoterminowej. Mimo iż osiągnięcie tego celu nie zostało jeszcze potwierdzone, to jednak zaobserwować można szybki postęp w tej dziedzinie. Już teraz można również spotkać systemy przetestowane w średnim oraz nierzadko długim okresie, które cechują się wysoką efektywnością i w niektórych okresach plasują się w czołówce sposobów zarządzania aktywami pod względem osiąganych wyników.

oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting ATF Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: