eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy dojazd do pracy wpływa na lojalność pracownika?

Czy dojazd do pracy wpływa na lojalność pracownika?

2010-03-10 13:18

Przeczytaj także: Czy warto często zmieniać pracę?


Oficjalne statystyki będące podstawą do sporządzenia tej listy wykazują konkretne braki wykwalifikowanych specjalistów wyłącznie, gdy istnieje możliwość przyporządkowania ich do określonych wcześniej kategorii. Jednak firmy na całym świecie zdają sobie sprawę z tego, że w każdej branży istnieje zestaw kluczowych umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Nie są to jednak wystarczająco duże liczby, by mogły pojawić się w oficjalnych statystykach.

Powody rezygnacji

Dlaczego ludzie rezygnują z pracy i co można zrobić, aby zatrzymać ich w firmie? Amerykańscy specjaliści ds. rozwoju firm sporządzili listę 10 najczęstszych przyczyn, z powodu których ludzie rezygnują z pracy (kolejność przypadkowa). Przyczyny te, to [Źródło: Business Know-How, Top-ten reasons why people quit their jobs, 2008 r.]:
  • Wydłużenie się czasu dojazdu do pracy
  • Obowiązek wykonywania pracy za dwóch lub więcej pracowników
  • Cięcia w zakresie pomocy administracyjnej
  • Zamrożenie podwyżek i premii
  • Brak możliwości podejmowania decyzji
  • Nieustanna reorganizacja pracy
  • Niejasne cele
  • Faworyzowanie innych pracowników
  • Niesprawiedliwe awanse
  • Rywalizacja pomiędzy działami
Oczywiście, jak zauważa Regus, aby zatrzymać pracownika można próbować wyeliminować te powody. Jednym z głównych sposobów poprawy równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym pracownika jest umożliwienie mu pracy częściowo lub w całości zdalnie. Dzięki dostępnym obecnie elastycznym formom zatrudnienia, firmy mogą zaoferować swoim pracownikom możliwość wykonywania części lub całości obowiązków z domu, korzystania z systemu hot desk w kilku lokalizacjach, wynajmować sale konferencyjne i biura w zależności od potrzeb oraz całą gamę innych rozwiązań. Zainteresowanie elastycznymi rozwiązaniami, stanowiącymi atrakcyjną alternatywę dla sztywnego wynajmu nieruchomości, nieustannie rośnie. Tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat firmy musiały zmierzyć się z topniejącymi zyskami i ograniczaniem zatrudnienia, bez możliwości dostosowania kosztów utrzymania powierzchni biurowej do nowej sytuacji. Podobnie, wraz z przyspieszającym ożywieniem gospodarczym, firmy poszukują elastycznych rozwiązań, które umożliwią im szybki rozwój, zwłaszcza na rynkach wschodzących.

Niektóre przedsiębiorstwa już skorzystały z korzyści elastycznych form zatrudnienia: Cisco Systems szacuje, że zdalna praca przyniosła wzrost produktywności pracowników na poziomie 25%; Google donosi, że jest w stanie przyciągnąć bardziej wykwalifikowanych pracowników oferując im podjęcie pracy w miejscu zamieszkania, zaś Deloitte kalkuluje, że dzięki zmniejszonej rotacji pracowników był w stanie zaoszczędzić 40 milionów USD.

Korzyści te zostały również pokreślone w raporcie wskazującym na to, że aż 84 firmy z listy „100 najlepszych pracodawców” pozwalają pracownikom na zdalną pracę w wymiarze co najmniej 20%. Dodatkowo wiele z nich oferuje inne narzędzia wspierające równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym, takie jak job sharing i skompresowane tygodnie pracy. [Źródło: Workforce.com, Workplace flexibility – a low cost benefit with high returns, 16 marca 2009] Eksperci zgodnie podkreślają, że: „Osoby pracujące w wirtualnych biurach są o 10-20% bardziej produktywne niż gdyby pracowały w normalnych biurach." [Źródło: Franklin Becker, dyrektor Studiów nad Formami Pracy na Cornell University]

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: