eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Zakupy online na Dzień Kobiet

Zakupy online na Dzień Kobiet

2010-03-07 00:33

Zakupy online na Dzień Kobiet

© fot. mat. prasowe

"Terapia zakupowa" to termin stosowany w odniesieniu do dłuższych wypadów na zakupy, podejmowanych w celu złagodzenia cierpienia spowodowanego złamanym sercem, depresji oraz innych ostrych rodzajów frustracji. Chociaż nic nie daje większej satysfakcji niż trzymanie w dłoniach pożądanego obiektu, coraz więcej takich ekspedycji ma miejsce online - podaje Kaspersky Lab.

Przeczytaj także: Bezpieczne zakupy internetowe?

fot. mat. prasowe

Współczesne kobiety robią zakupy, siedząc wygodnie we własnym mieszkaniu, przed eleganckim netbookiem lub laptopem ze stojącą obok filiżanką herbaty lub kieliszkiem wina. W ten sposób unikają grubiańskich sprzedawców, zatłoczonych sklepów czy niedziałających parkometrów - idealne warunki, gdy ktoś chce zrobić sobie upominek z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet obchodzonego 8 marca.

Jednak mimo niezaprzeczalnych zalet zakupów dokonywanych jednym kliknięciem, o ich negatywnych skutkach często możemy przeczytać w nagłówkach gazet. Klienci, nie mogąc zobaczyć, co w rzeczywistości kupują, zmuszeni są polegać na opisach dostarczanych przez sklepy. Te z kolei bywają dokładne, nie ma jednak na to gwarancji. W rezultacie, o tym, że Twoja nowa torebka wykazuje jedynie blade podobieństwo do oryginału, dowiadujesz się dopiero, gdy ją otrzymujesz - po tym jak twoje konto zostanie obciążone jej ceną. Dlatego pierwszym środkiem ochrony, jaki powinnaś stosować, jest zdrowy rozsądek. Drogie towary markowe po ekstremalnie niskich cenach nie tylko wydają się być zbyt piękne, żeby były prawdziwe - one po prostu prawdziwe nie są. Zanim cokolwiek kupisz, dobrze rozejrzyj się po sklepie internetowym. Czy informacje o firmie są kompletne? Czy podano nazwisko dyrektora, adres i numer identyfikacji podatkowej firmy? Czy strona zawiera dobrze wyeksponowane "Warunki i zasady"? Jeżeli nie jesteś pewna, czy masz do czynienia z wiarygodnym sklepem, poszukaj nazwy interesującej Cię firmy w serwisach pozwalających na porównywanie cen.

Jednak nawet jeśli masz do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą, podczas zakupów zawsze może coś się zdarzyć. Internet w coraz większym stopniu staje się polem działalności cyberprzestępców. Cyberprzestępczość to wielomilionowy biznes - każdego roku użytkownicy Internetu padający ofiarą tego przestępstwa tracą ogromne pieniądze. Na początku stycznia luka w zabezpieczeniach przeglądarki Internet Explorer Microsoftu pozwoliła cyberprzestępcom szpiegować dziesiątki tysięcy komputerów. Cyberprzestępcy wykorzystują coraz bardziej wyrafinowane programy, które w większości działają automatycznie. Niezależnie od tego, czy szkodliwe oprogramowanie jest rozsyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, czai się na zhakowanej stronie internetowej czy kryje za odsyłaczem zawartym w wiadomości spamowej - jego celem zawsze jest uzyskanie dostępu do Twojego komputera i nielegalne zarobienie pieniędzy. Twój komputer może na przykład zostać wykorzystany do rozsyłania spamu lub "wydzierżawiony" jako miejsce do przechowywania pirackich kopii oprogramowania, natomiast nazwy użytkownika i hasła, przy pomocy których uzyskujesz dostęp do poczty WWW lub sklepów internetowych - przechwycone i sprzedane. W najgorszym scenariuszu cyberprzestępcy próbują zdobyć dane logowania do kont bankowych i przy ich pomocy przelać Twoje pieniądze na własne konto.

Ochronę przed tymi i podobnymi atakami zapewnia oprogramowanie bezpieczeństwa. O ile wcześnie wystarczyło chronić komputery przed wirusami, współczesny krajobraz zagrożeń spowodował, że dzisiejsze programy bezpieczeństwa znacznie ewoluowały. Większość szkodliwego oprogramowania wykorzystuje liczne sztuczki mające na celu zamaskowanie i ukrycie swojej obecności, z kolei dzisiejsze programy bezpieczeństwa reagują już w momencie wykrycia podejrzanego zachowania programów. Ponadto, programy bezpieczeństwa monitorują przeglądarki internetowe i skutecznie identyfikują próby przekierowywania użytkowników na strony phishingowe.

Sama również możesz podjąć działania, aby mieć pewność, że nic nie zakłóci Ci przyjemności, jaką czerpiesz z wirtualnych zakupów. Po pierwsze, sprawdź, czy sklep oferuje połączenie szyfrowane dla transakcji - przynajmniej podczas płacenia za zakupy. Szyfrowane strony zwykle rozpoznasz po małym symbolu kłódki lub pasku adresu lub w dolnej części okna przeglądarki internetowej. Takie szyfrowanie jest bardzo bezpieczne, a jego złamanie wymaga sporego wysiłku. W rzeczywistości nie ma żadnego zagrożenia.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: