Dziś jest

Szukaj :

Aktualności

Gospodarka

Polski rynek mieszkaniowy 2009

03.03.2010, 11:52

Polski rynek mieszkaniowy 2009

Polski rynek mieszkaniowy 2009

Wbrew negatywnym nastrojom na rynku, popyt na nieruchomości mieszkaniowe nie maleje. Wciąż największym marzeniem Polaków pozostaje własny dom, ale coraz częściej wybieramy nowe mieszkania od dewelopera - to tylko niektóre z wyników najnowszej edycji badań "Polski Rynek Mieszkaniowy - Popyt i preferencje nabywców" firmy Nowy Adres S.A.

Wbrew pozorom, wciąż kupujemy
Zakup/budowa nieruchomości (dom, mieszkanie, apartament w mieście, działka, apartament/dom wakacyjny) w ciągu ost. 12 m-cy? Baza - cała próba
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Z badania wynika, że mimo spowolnienia na rynku kredytów hipotecznych, apetyt Polaków na mieszkania i domy zmalał bardzo nieznacznie – w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy transakcję na rynku nieruchomości mieszkaniowych (zakup lub budowa domu, zakup mieszkania, apartamentu w mieście, działki, apartamentu lub domu wakacyjnego) przeprowadziło 9 proc. mieszkańców dużych miast, a dalsze 2 proc. jest w trakcie takiej transakcji. Dla porównania, w 2008 r. wskaźniki te wyniosły odpowiednio 9 i 3 proc., a w 2007 - 10 i 2 proc. Można domniemywać, że gdyby nie obecne spowolnienie gospodarcze, popyt byłby jeszcze większy – jak Nowy Adres informował wcześniej, co piąty z ankietowanych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie kupili mieszkania, domu lub działki i nie wybudowali domu metodą gospodarczą miał takie plany, ale z nich zrezygnował. Jako przyczyny najczęściej wskazywano wygórowane ceny nieruchomości oraz zbyt wysokie oprocentowanie kredytów i brak zdolności kredytowej.

Chętnie zamienię na coś większego

Jakie motywy kierowały osobami, które w ubiegłym roku aktywnie działały na rynku nieruchomości mieszkaniowych? Także tu wyniki badań przypominają te zeszłoroczne. Nabywcy chcieli przede wszystkim zamienić swoje mieszkania na większe – tak swoje działania wyjaśniało 16 proc. ankietowanych (w zeszłym roku – 19 proc.). Transakcje przeprowadzone jako inwestycje były udziałem 14 proc. badanych, dla dzieci kupowało 13 proc. nabywców, a po 12 proc. wskazań padło na odpowiedzi „chcę zamienić mieszkanie na dom”, „chcę się usamodzielnić i zamieszkać na swoim”. oraz „chcę zmienić miejscowość”. Zaledwie 1 proc. ankietowanych kupiło w zeszłym roku nieruchomość pod wynajem (5 proc. zakupów w 2008 r.) – mimo wysokiej na początku 2009 r. opłacalności wynajmu nabywcy roztropnie nie „rzucili się” na zakupy. Wraz z powolnym, ale sukcesywnym liberalizowaniem polityki kredytowej przez banki rentowność najmu spadła.
Główny cel zakupu/budowy nieruchomości - pierwszy wymieniony powód. Baza - osoby, które kupiły/wybudowały lub są w trakcie zakupu/budowy nieruchomości
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
 
 
strony : [ 1 ] . [ 2 ]
tytuł : Polski rynek mieszkaniowy 2009
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

rynek nieruchomości, nieruchomości, rynek mieszkaniowy, preferencje zakupowe, mieszkania, preferencje konsumentów



Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
07.01Polski rynek mieszkaniowy 2008
21.01Polski rynek mieszkaniowy 2007
03.02Kupno nieruchomości: 20% Polaków rozmyśliło się
14.12Rynek nieruchomości: w końcu ożywienie?
22.08Nowe mieszkania VII 2009
13.08Ceny wynajmu mieszkań VII 2009
27.07Ceny wynajmu mieszkań II kw. 2009
14.07Ceny wynajmu mieszkań VI 2009
08.02Reklama internetowa w Polsce IV kw. 2011
08.02Rynek biurowy: najdroższe lokalizacje 2012
08.02Najczęściej cytowane media 2011
08.02Polscy internauci a własne treści
08.02Firmy produkcyjne wierzą w innowacje
07.02Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2012
07.02Jakie wymagania pracodawców?
07.02Polskie mikrofirmy a marketing internetowy
09.02 Artykuły spożywcze w firmie: rozliczenie VAT
09.02 mBank: konto osobiste zdalnie
09.02 Złota karta kredytowa tańsza od zwykłej?
09.02 Jakie lokaty bankowe dadzą zarobić?
08.02 Niewielkie zwyżki indeksów giełdowych
08.02 RPP gra na umocnienie kursu złotego
08.02 Ceny transakcyjne nieruchomości I 2012
08.02 Samochód ciężarowy: zmiana na osobowy a odliczenie VAT
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.