eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Systemy na bazie analizy fundamentalnej

Systemy na bazie analizy fundamentalnej

2010-03-03 10:17

Systemy oparte wyłącznie na analizie fundamentalnej to idea bazująca na pojawiających się już na samym początku próbach określenia uniwersalnych zasad jakimi powinien kierować się inwestor. Systemy te w swojej pierwotnej wersji odnoszą się do instrumentów akcyjnych, do których odnosiły się również pierwotnie opracowane zasady inwestycyjne. Wyrażają one chęć usystematyzowania zasad inwestycyjnych, które już w wcześniejszych okresach stanowiły wyznacznik poszczególnych podejść inwestycyjnych oraz ograniczenia negatywnego wpływu "czynnika ludzkiego".

Przeczytaj także: Strategie agresywne część 2

Systemy te, w swoich podstawowych formach mogą bazować zarówno na zasadach odnoszących się do inwestowania pasywnego (indeksowego) jak i do aktywnego zarządzania składem portfela. Te proste systemy bazujące zwykle na analizie wskaźnikowej i porównawczej analizowanej w odniesieniu do aktualnej wyceny danego podmiotu i historycznych średnich dla danego podmiotu, sektora i rynku zostały w późniejszych latach znacząco rozwinięte. Obecnie systemy tego typu są stosowane i opracowywane dla różnorodnych instrumentów. Znajdują one zastosowanie tam gdzie możliwe jest zastosowanie analizy jakościowej w połączeniu z analizą ilościową dla czynników o charakterze fundamentalnym. Również i tu niezwykle istotna jest, jak w przypadku systemów technicznych możliwość okresowego dostarczania do systemu niezbędnych danych wsadowych. Dane te co do zasady dzielą się na dwie podstawowe grupy.

Pierwsza grupa to dane o charakterze globalnym, czyli między innymi różnego rodzaju dane makroekonomiczne decydujące o kierunkach zmian w określonych sektorach rynku. Podstawowymi czynnikami są tu poziomy stóp procentowych, podaż pieniądza, stopa inflacji, stopa bezrobocia, dynamika wzrostu konsumpcji, produkcji czy też wydajności pracy. Oczywiście istnieje bardzo szeroka grupa czynników jakich można użyć w algorytmie systemu fundamentalnego. Odnoszą się one zarówno do najszerszej sfery makro jak i wskaźników regionalnych czy branżowych. Możliwość wykorzystania poszczególnych wskaźników zależy tu głównie od możliwości okresowego aktualizowania poszczególnych danych, dlatego też w większości przypadków są to dane historyczne i bliskie prognozy. Rzadziej natomiast spotyka się używanie w algorytmach prognoz długoterminowych.

Druga grupa to czynniki specyficzne dla kształtowania się wartości danego instrumentu. Czynnikami takimi zwykle w przypadku instrumentów akcyjnych są wskaźniki wynikające z analizy danego podmiotu gospodarczego jego sytuacji finansowej i perspektyw. Dla innych rodzajów instrumentów często natomiast spotykana jest analiza popytu i podaży w aspekcie danego dobra, stanów zapasów, czy też innych czynników warunkujących ceny danego instrumentu.

Trzecią grupą są dane o charakterze jakościowym odnoszące się do globalnych aspektów. Dane te zwykle wprowadzane są do systemu w sposób arbitralny i są wynikiem wiedzy eksperckiej o charakterze jakościowym specjalistów z danych dziedzin. Dane te zwykle nie są również aktualizowane na bieżąco a ich weryfikacja przybiera formę okresową. Jak w przypadku wszystkich systemów również i tu niezwykle ważna jest możliwość uzyskiwania ciągłych informacji z aktywnego rynku danych aktywów, co jest niezbędne do dokonywania decyzji inwestycyjnych w odpowiednich momentach. Obecnie głównie spotyka się systemy tego typu zbliżone w założeniu do zarządzanych strategii indeksowych, tak wiec sygnały dawane przez system dotyczą procentów alokacji wartości portfela w dany typ aktywów.

Często spotykane są też systemy bazujące na konkretnym instrumencie przypominające w swoim działaniu aktywne zarządzanie strategią. Również tu niezwykle istotny jest aspekt prowizji związany z częstotliwością zawierania transakcji. W wielu przypadkach jednak z uwagi na charakter danych wsadowych, które cechują się większymi odstępami czasu między ich aktualizacją systemy te przybierają wolniejsze formy niż systemy oparte na analizie technicznej, co w dużym stopniu eliminuje wysoki poziom prowizji transakcyjnych w stosunku do sumy zysków. Specyfika tych systemów pozwala zarówno na ich stosowanie jako samodzielnego narzędzia inwestycyjnego jak i narzędzia wsparcia decyzji inwestycyjnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: