eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel a ruch graniczny z Ukrainą i Białorusią IV kw. 2009

Handel a ruch graniczny z Ukrainą i Białorusią IV kw. 2009

2010-02-24 11:23

Przeczytaj także: Handel a ruch graniczny z Ukrainą, Rosją i Białorusią IV kw. 2011


Wartość obrotu towarów w ruchu granicznym na granicy polsko- -ukraińskiej i polsko-białoruskiej (szacunek wstępny według cen bieżących) w IV kwartale 2009 r., jest znacząca w relacji z obrotami handlu zagranicznego Polski:
  • Wartość wydatków na zakup towarów poniesionych w Polsce przez cudzoziemców, deklarujących jako kraj stałego zamieszkania Ukrainę, stanowiła około 18,3% wartości eksportu z Polski na Ukrainę przypadającej średnio na kwartał 2009 roku, natomiast wydatki cudzoziemców deklarujących jako kraj stałego zamieszkania Białoruś, stanowiły około 27,7% wartości eksportu z Polski na Białoruś odnotowanej w IV kwartale 2009 r.
  • Wartość wydatków na zakup towarów poniesionych za granicą przez Polaków, deklarujących jako kraj pobytu Ukrainę, stanowiła około 8,8% wartości importu z Ukrainy do Polski przypadającej średnio na kwartał 2009 roku, natomiast wartość wydatków poniesionych za granicą przez Polaków deklarujących jako kraj pobytu Białoruś, stanowiła około 2,8% wartości importu z Białorusi do Polski odnotowanego w IV kwartale 2009 r.
Należy zauważyć, że w IV kwartale 2009 r. zmniejszyła się liczba osób przekraczających granicę polsko-ukraińską w porównaniu z poprzednim kwartałem, co przyczyniło się do zmniejszenia wartości wydatków poniesionych za granicą, zwłaszcza Polaków. W porównaniu z IV kwartałem 2008 roku wydatki cudzoziemców pozostały na podobnym poziomie, natomiast wartość wydatków Polaków zmniejszyła się o ponad 40%.

Ważnym elementem ułatwiającym przekraczanie granicy było wprowadzenie małego ruchu granicznego, z której to formy korzysta coraz więcej osób na granicy polsko-ukraińskiej. Mały ruch graniczny ułatwia kontakty pomiędzy mieszkańcami po obu stronach granicy, może też pozytywnie wpłynąć na rozwój gmin, które znajdują się w strefie przygranicznej.

Podobne oczekiwania są wiązane z podpisaną dnia 12 lutego 2010 roku Umową między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o zasadach małego ruchu granicznego.

Informacje o badaniu
Badanie obrotu towarów i usług w ruchu granicznym prowadzone jest przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie we współpracy z Urzędami Statystycznymi w Lublinie i Białymstoku. Badanie dotyczy obrotu nierejestrowanego na dokumentach celnych SAD. Prowadzone jest przy wsparciu Straży Granicznej i Służby Celnej oraz władz regionalnych. Badanie prowadzone jest na wszystkich przejściach drogowych i kolejowych z ruchem osobowym. Badaniem są objęci cudzoziemcy wyjeżdżający z Polski (mieszkający na stałe za granicą) i Polacy (mieszkający na stałe w Polsce) powracający do kraju samochodami osobowymi, autokarami, motocyklami, pieszo oraz koleją. Badane są wylosowane osoby przekraczające granicę. W IV kwartale 2009 roku zebrano łącznie 21 tys. ankiet, z tego 7,7 tys. od Polaków i 13,3 tys. od cudzoziemców. W roku 2009 zebrano łącznie 56,2 tys. ankiet, z tego 25,7 tys. od Polaków i 30,5 tys. od cudzoziemców.

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: