eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel a ruch graniczny z Ukrainą i Białorusią IV kw. 2009

Handel a ruch graniczny z Ukrainą i Białorusią IV kw. 2009

2010-02-24 11:23


Mały ruch graniczny na granicy polsko-ukraińskiej

W celu ułatwienia ruchu przygranicznego została zawarta Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2009 roku.

Według danych Straży Granicznej w IV kwartale 2009 r. w ramach małego ruchu granicznego (MRG) granicę przekroczyło 154,1 tys. (tj. ponad 8 razy więcej niż w poprzednim kwartale) cudzoziemców w kierunku do Polski i tyle samo z Polski, co stanowiło łącznie 21,2% przekroczeń cudzoziemców na granicy polsko-ukraińskiej. Najwięcej przekroczeń odnotowano na przejściu drogowym w Medyce – 36% przekraczających granicę w ramach MRG. Wśród Polaków odnotowano 6 przekroczeń granicy w ramach MRG.

fot. mat. prasowe

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińsk

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską w ramach MRG

Szacunkowa wartość wydatków poniesionych przez mieszkańców Ukrainy przekraczających granicę w ramach małego ruchu granicznego wyniosła ok. 63,9 mln zł, co stanowiło 12,9% wydatków poniesionych przez Ukraińców w Polsce.

Średnie wydatki przypadające na jednego mieszkańca Ukrainy przekraczającego granicę polsko-ukraińską w ramach MRG wyniosły ok. 414 zł. Przeciętnie najwięcej wydawano na materiały budowlane – 179 zł, sprzęt gospodarstwa domowego i RTV – 87 zł, oraz części i akcesoria do środków transportu – 52 zł.

Najczęstszym celem przyjazdu cudzoziemców do Polski przekraczających granicę w ramach MRG było dokonanie zakupów (prawie 89%), ponad 5% przyjeżdżało w odwiedziny. Cudzoziemcy najczęściej przekraczali granicę kilka razy w tygodniu (ponad 69%). Duży odsetek stanowili przekraczający granicę kilka razy w miesiącu (prawie 21%). Codziennie granicę przekraczało około 8% cudzoziemców.

Wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą przekraczających granicę polsko-białoruską

Szacunkowa wartość zakupionych w Polsce towarów i usług przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białoruską w IV kwartale 2009 r. wyniosła 312,3 mln zł, natomiast wydatki poniesione za granicą przez Polaków wyniosły 21,1 mln zł.

fot. mat. prasowe

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białorus

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białoruską

W strukturze wydatków cudzoziemców dominowały wydatki na towary nieżywnościowe – 85,4%. Na towary żywnościowe przypadło 12,5% ogółu wydatków. Niewielki udział miały pozostałe wydatki (usługi) – 2,1%, podobnie jak w przypadku cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską.

Wśród artykułów nieżywnościowych największym zainteresowaniem cieszył się sprzęt gospodarstwa domowego i RTV, odzież i obuwie oraz środki czystości i artykuły kosmetyczno-toaletowe. Udział wydatków na materiały budowlane cudzoziemców przekraczających granicę polsko-białoruską, stanowił 6,5% wydatków ogółem i był o 34,5 pkt proc. niższy niż cudzoziemców przekraczających granicę Polski z Ukrainą. Z towarów żywnościowych najchętniej kupowano kawę, herbatę, kakao i napoje bezalkoholowe.

fot. mat. prasowe

Struktura wydatków poniesionych za granicą przez Polaków przekraczających granicę polsko-białoruską

Struktura wydatków poniesionych za granicą przez Polaków przekraczających granicę polsko-białoruską


W strukturze wydatków Polaków powracających do kraju przekraczających granicę polsko-białoruską przeważały wydatki na zakup towarów nieżywnościowych (67,2%), w tym głównie na zakup paliwa (podobnie jak Polaków przekraczających granicę polsko-ukraińską). Znaczący udział miały również wydatki na usługi – 15,9%, w tym wydatki na usługi gastronomiczne 9,3% i na noclegi 6,4% (dla porównania Polacy przekraczający granicę polsko-ukraińską przeznaczyli na usługi około 5% ogółu wydatków). Z towarów żywnościowych najchętniej kupowano wyroby cukiernicze.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.