eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Co będzie z bezpłatną pocztą?

Co będzie z bezpłatną pocztą?

2004-05-31 10:38

Portale Gazeta.pl, INTERIA.PL i Onet.pl wysłały list otwarty do Marszałka Sejmu RP Józefa Oleksego, Marszałka Senatu Longina Pastusiaka oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury Janusza Piechocińskiego. List ten zwraca uwagę na zagrożenia, jakie niesie ustawa Prawo telekomunikacyjne.

Przeczytaj także: Powiększona OnetPoczta

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy znalazły się przepisy dużo bardziej restrykcyjne, niż w dyrektywach Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Pełną treść listu przedstawiamy poniżej.


Szanowni Państwo,

W związku dobiegającymi końca pracami Sejmu nad nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, które w założeniu mają doprowadzić do zapewnienia zgodności tego aktu prawnego z dyrektywami unijnymi, niżej podpisani przedstawiciele największych w Polsce spółek internetowych, pragną zwrócić uwagę na zagrożenia, jakie niesie uchwalenie ustawy w kształcie proponowanym przez Komisję Infrastruktury.

Z lektury projektu zawartego w sprawozdaniu sejmowej Komisji (druk nr 2933 z 19 maja 2004 r.) można wyciągnąć bardzo niepokojące wnioski. Poddany pod obrady Sejmu projekt ustawy zawiera zapisy znacznie bardziej restrykcyjne od unijnych dyrektyw, przez co ma jednoznacznie antykonsumencki charakter. Nowe przepisy uderzą bezpośrednio w ogromną rzeszę użytkowników polskich kont poczty elektronicznej, w praktyce zmuszając ich do przeniesienia swoich skrzynek pocztowych poza granice kraju. Pośrednio proponowane zapisy ustawy przyczynią się także do ograniczenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw internetowych, umożliwiając właściwie bezproblemowe przejęcie polskich użytkowników kont poczty elektronicznej przez dostawców zagranicznych, którzy w najmniejszym nawet stopniu nie są poddani takim rygorom, jakie zaproponowano w nowelizacji ustawy.

Zgodnie z unijną dyrektywą 2002/21/WE, usługa poczty elektronicznej jest traktowana jako usługa telekomunikacyjna. Europejski użytkownik musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy o świadczenie tej usługi. Natomiast punkt 17. dyrektywy 2002/58/WE stwierdza, że zgoda może być wydana w jakikolwiek odpowiedni sposób umożliwiający swobodne wyrażanie woli przez użytkownika, w tym również poprzez kliknięcie w odpowiednim miejscu podczas przeglądania danej strony internetowej. W związku z tym, do zawarcia umowy o świadczenie usługi poczty elektronicznej wystarczające jest wyrażenie zgody przez Internet podczas procedury rejestracji i aktywacji usługi w dowolnym miejscu i czasie. Cytowana powyżej dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 lipca 2002 roku nie nakłada żadnych dodatkowych wymogów formalnych ani na użytkownika, ani na dostawcę usługi.

Nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne nie akceptuje tak prostego mechanizmu, znacząco zwiększając wymagania odnośnie formy zawarcia umowy o świadczenie usług poczty elektronicznej. Zgodnie z artykułem 55 ust. 6 projektu ustawy "dostawca usług uzależnia zawarcie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych z użytkownikiem końcowym będącym osobą fizyczną, a także świadczenie tych usług od uprzedniego ustalenia danych tego użytkownika końcowego, (...) na podstawie dokumentu tożsamości okazanego przez użytkownika końcowego".

Ideą, która umożliwiła powstanie i dynamiczny rozwój sieci Internet na świecie jest umożliwienie jej użytkownikom dostępu do treści i usług niezależnie od geograficznej ich lokalizacji, bez względu na odległość dzielącą usługodawcę i użytkownika. Tę specyfikę medium potrafiły dostrzec organa unijne, stanowiąc prawo ograniczające formalności przy zawieraniu umów do absolutnego minimum.
Przeczytaj także: Zysk portalu Interia Zysk portalu Interia

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Konkursy w HBO

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: