eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kto zostaje hakerem?

Kto zostaje hakerem?

2004-05-31 02:06

Opracowany na zlecenie firmy RSA Security przez Centrum Informatyki Praktycznej Uniwersytetu Dunajskiego w Krems (Austria) raport przedstawia analizę ideologicznych motywacji kradzieży tożsamości.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo polskich internautów

Jego autorzy, Christian Fötiger i Wolfgang Ziegler, są studentami kierunku Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji. W raporcie szczegółowo omawiają tło działania i charakterystykę psychologiczną społeczności hakerów oraz stosowane przez nich metody. Publikacja zawiera ponadto porady o najskuteczniejszych sposobach ochrony przed atakami, skierowane do użytkowników indywidualnych i firm.

Nie wszyscy hakerzy są przestępcami
Jeden z głównych wniosków opracowania kwestionuje potoczną terminologię opisującą to zjawisko. W powszechnej opinii „haker” jest inspiratorem przestępstwa komputerowego, co w naszych oczach jest oceną zdecydowanie pejoratywną. Raport wprowadza natomiast rozróżnienie na tych, którzy angażują się w działania przestępcze, takie jak kradzież tożsamości, czy rozprzestrzenianie tzw. koni trojańskich oraz na tradycyjnych hakerów, którzy korzystając z otwartego dostępu do kodu źródłowego opracowują i rozpowszechniają programy w intencji udoskonalenia infrastruktury informatycznej.

Hakerzy–kryminaliści - czyli tzw. crackers - nie pasują do klasycznego wizerunku hakera, przyjętego w społeczności prawdziwych hakerów i są przez nich traktowani z pogardą. Jednakże granica między „hakerem” a „crackerem” stała się płynna - niekiedy także tradycyjni hakerzy, nie kierując się przestępczymi intencjami, ale też nie zawsze stosując legalne metody, poszukując luk w zabezpieczeniach.

Dlaczego nasila się zjawisko kradzieży tożsamości?
W ostatnich latach liczba kradzieży tożsamości, a w szczególności haseł, szybko wzrasta. Według raportu, jest wiele przyczyn tego stanu, ale największe znaczenie mają chęć zysku i skłonność do eksperymentowania. Wiele ofiar hakerów przez pewien czas nie zdaje sobie sprawy, że ich dane osobowe zostały wykradzione, co zwiększa rozmiary szkód i wydłuża czas ich naprawienia po wykryciu kradzieży. Niektórzy nigdy sobie tego nie uświadamiają. Autorzy raportu zalecają różne środki bezpieczeństwa dla użytkowników indywidualnych, firm i całej branży, kładąc szczególny nacisk na edukację użytkowników, przestrzeganie reguł oraz ogólnobranżowe rozwiązania do zarządzania tożsamością.

"Na Uniwersytecie Dunajskim powstało znakomite opracowanie tego jakże aktualnego problemu" - powiedział Tim Pickard, dyrektor RSA Security ds. marketingu strategicznego w regionie EMEA. "Raport wskazuje, że cała branża, a także poszczególne firmy powinny pilnie podjąć działania w celu przerwania tego cyklu. Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za edukację i uświadamianie ryzyka. Jednocząc siły możemy zapewnić społeczeństwu skuteczniejsza ochronę".

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: