eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Systemy transakcyjne na bazie analizy technicznej

Systemy transakcyjne na bazie analizy technicznej

2010-02-12 12:25

Jest to podstawowa grupa systemów transakcyjnych, cechująca się największą popularnością wśród inwestorów. Popularność ta jest związana głównie z liczną grupą najprostszych systemów, które konstruowane są przez poszczególnych inwestorów na własny użytek. To właśnie możliwość szybkiej konstrukcji prostego modelu nie wymagającego dużej ilości danych wejściowych sprawia, że podejście to zyskało dużą popularność.

Przeczytaj także: Systemy transakcyjne

Systemy tego typu, mimo iż mocno zróżnicowane pod względem stopnia skomplikowania i mechanizmu wykorzystywanego do budowy systemu posiadają jednak kilka cech wspólnych. Pierwszą wspólną cechą jest konieczność wprowadzania niewielkiej ilości zmiennych, które w skrajnym przypadku ograniczają się do szeregu czasowego oznaczającego zmiany kursowe. Kolejną wspólną cechą jest wykorzystywanie metod ilościowych ze znacznym ograniczeniem wszelkiej analizy jakościowej.

Do budowy tych systemów wykorzystywane są różne podejścia od najprostszych bazujących na prostych średnich kroczących i pojedynczych wskaźnikach technicznych, po rozbudowane podejścia zapewniające wysoki stopień elastyczności i adaptacji systemu do zmieniających się warunków zewnętrznych. Rozbudowane systemy w obecnych czasach często bazują na zaawansowanych podejściach statystycznych czy też „sieciach neuronowych” posiadających możliwość zwiększania swojej efektywności. Wszystko to sprawia że systemy transakcyjne już dawno odeszły od najprostszych podejść kojarzonych z analizą techniczną, takich jak podejście graficzno-geometryczne.

Obecne systemy techniczne to już nie próby odszukania specyficznych formacji tworzonych przez zmiany cen danego instrumentu, ale narzędzia zaawansowanej analizy matematyczno statystycznej, służące do wychwytywania zależności jakie mają miejsce w przypadku zmian cenowych. Jako że brak możliwości analizy jakościowej na bazie systemów opartych na analizie technicznej skutkuje utrudnieniami w zakresie prognozowania przyszłych zmian, często systemy tego typu ograniczają się zatem do jak najszybszej identyfikacji zmian, które już zaszły i ich charakteru z pominięciem prób przewidzenia przyszłych zachowań rynku. Tego typu podejście często spotykane jest w systemach podążających za trendem, niezależnie od zasady ich funkcjonowania. Istnieje również spora grupa systemów opartych na analizie technicznej, które skupiają się także na próbie zaprognozowania zmian aktualnego trendu lub ruchu cenowego.

Systemy tego typu najczęściej można spotkać w grupie systemów przeciwtrendowych i systemach stosowanych w trendzie bocznym. Systemy techniczne z uwagi na swoje niewielkie wymogi względem danych wsadowych stanowią istotne narzędzie dla inwestycji, w których brak jest możliwości przeprowadzenia efektywnej analizy fundamentalnej. Ma to miejsce zarówno w przypadku instrumentów, dla których istnieje zbyt duża ilość trudno kwantyfikowalnych czynników decydujących o zmianie cenowej, jak i instrumentów gdzie trudno jest wyodrębnić czynniki decydujące o zmianie cenowej lub ich stopień wpływu na cenę.

Tak więc systemy oparte na analizie technicznej znajdują swoje zastosowanie w większości instrumentów. Są jednak ograniczenia związane z podstawowymi danymi wejściowymi, jakimi są szeregi czasowe opisujące ceny. Ograniczenie to sprawia że dla prawidłowego funkcjonowania systemu tego typu niezbędne jest istnienie aktywnego rynku, na którym zawierane są transakcje danym instrumentem. Tak wiec jako podstawowe rynki, na których możliwe jest stosowanie tego narzędzia należy wymienić wszelkie oficjalne systemy obrotu takie jak giełdy akcyjne czy instrumentów pochodnych, czy też giełdy towarowe. Przy spełnieniu pewnych wymogów jakie wiążą się z zastosowaniem systemów opartych na analizie technicznej można stwierdzić, że wkraczają one na obszary gdzie główne metody analizy napotykają na utrudnienia i mogą stanowić tam samodzielne narzędzie inwestycyjne lub ciekawe uzupełnienie dla metod bardziej tradycyjnych.
Przeczytaj także: Systemy mieszane Systemy mieszane

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: