eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mieszkania "pod klucz" niepopularne

Mieszkania "pod klucz" niepopularne

2010-01-29 11:40

Mieszkania "pod klucz" niepopularne

Różnica w cenie metra kwadratowego między nowymi i wykończonymi mieszkaniami © fot. mat. prasowe

Zaledwie jeden na 20 klientów kupujących mieszkanie od dewelopera decyduje się na wybór opcji "pod klucz" - wskazują dane Home Broker. Wynika to z ograniczonej liczby tego typu ofert, a także stosunkowo wysokiej ceny. Alternatywą jest zakup mieszkania na rynku wtórnym.
Oferta mieszkań „pod klucz”, czyli wykończonych lokali sprzedawanych przez deweloperów nie jest zbyt bogata. Przykładowo w Krakowie, na 23 inwestycje, które Home Broker ma obecnie w sprzedaży tylko jedna obejmuje ofertę mieszkań „pod klucz”. – Ostatnio czterej deweloperzy zastanawiali się nad opcją sprzedaży mieszkań pod klucz, ale z niej zrezygnowali – mówi Grzegorz Maj, doradca ds. nieruchomości w krakowskim oddziale Home Broker.

Pojedyncze inwestycje z opcją „pod klucz”

W Poznaniu taka oferta dostępna jest w przypadku jednej inwestycji na 18, a w Gdańsku w przypadku dwóch inwestycji na 12. - Klienci pytają o mieszkania wykończone pod klucz, ale ostatecznie decydują się wykańczać je we własnym zakresie – przyznaje Wojciech Gutowski, doradca z Wrocławia. Jednocześnie deweloperzy, nie widząc zbyt dużego popytu nie wychodzą na rynek z ofertą gotowych lokali. W efekcie średnio jeden na 20 klientów, którzy kupili w ostatnich trzech miesiącach mieszkanie na rynku pierwotnym za pośrednictwem Home Broker wybrało opcję „pod klucz”.

Różne standardy wykończenia

Jednym z powodów niewielkiego zainteresowania klientów zakupem wykończonych mieszkań od deweloperów jest wysoka cena za taką opcję. Zwykle cena metra kwadratowego rośnie w takim przypadku o 700-900 zł. - Cena zależy od standardu wykończenia, lokalizacji, standardu inwestycji czy wielkości mieszkania – mówi Krzysztof Kluska, doradca Home Broker w Warszawie. Zdarza się, że jeden deweloper oferuje kilka wariantów wykończenia. Przykładowo, opcja najtańsza w cenie 600-700 zł za mkw, standard podwyższony w cenie 900-1000 zł za mkw. oraz standard najwyższy w cenie 1200-1300 zł za mkw. W Warszawie, np. w dzielnicy Białołęka są oferty nawet w cenie 550 zł za mkw.

W Warszawie zakup gotowego M może się opłacić

Eksperci podają, iż w przypadku przeciętnej ceny wykończenia na poziomie 700-900 zł za mkw. koszt zakupu 60-metrowego mieszkania rośnie o 42-54 tys. zł. Przy średniej cenie metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie na poziomie 9,3 tys. zł, może to oznaczać wzrost kosztu o prawie 10%. To jednak wciąż mniej, niż trzeba zapłacić za nowe mieszkanie na rynku wtórnym (tu większość lokali jest wykończona). Obecnie przeciętna cena dla Warszawy (mieszkania nie starsze niż 5 lat) wynosi 10,8 tys. zł. Do tego dochodzi dodatkowy koszt w postaci 2% podatku od czynności cywilno-prawnych, który ponosi kupujący mieszkanie na rynku wtórnym (daje to łącznie przeciętną cenę metra kwadratowego na poziomie nieco ponad 11 tys. zł na rynku wtórnym, co oznacza, że rynek pierwotny jest przeciętnie o 1,7 tys. zł tańszy).

W Krakowie nowe mieszkania są relatywnie drogie

fot. mat. prasowe

Różnica w cenie metra kwadratowego między nowymi i wykończonymi mieszkaniami

Różnica w cenie metra kwadratowego między nowymi i wykończonymi mieszkaniami

Także w Poznaniu różnica między średnią ceną metra kwadratowego z rynku wtórnego i pierwotnego jest na tyle wysoka (821 zł), że zakup mieszkania z opcją „pod klucz” może być opłacalny. Nieco inaczej jest we Wrocławiu, gdzie różnica wynosi już tylko 552 zł – wskazują dane Home Broker. Jeżeli uwzględnimy jednak koszt podatku od czynności cywilno-prawnych to różnica wzrośnie do 719 zł, a zatem też w granicach ceny za wykończenie lokalu przez dewelopera. Ale już w Krakowie metr kwadratowy nowego mieszkania jest przeciętnie o 68 zł niższy od rynku wtórnego. Zatem zakup pod klucz w tym mieście jest w większości wypadków nieopłacalny, aczkolwiek każdą ofertę trzeba rozpatrywać indywidualnie. Trzeba też pamiętać, że w poszczególnych dzielnicach relacje między cenami mogą kształtować się odmiennie.

Uwaga na termin realizacji

Na wykończone mieszkania od deweloperów zwykle decydują się osoby kupujące mieszkanie poza miastem zamieszkania lub osoby, które chcą szybko się wprowadzić. Zdarza się jednak, że mieszkanie z opcją „pod klucz” wcale nie jest szybciej gotowe do zamieszkania. Przykładowo, w jednej z wrocławskich inwestycji, trzeba obecnie czekać na wykończenie lokalu przez dewelopera ok. 3-4 miesięcy. Niektórzy deweloperzy proponują wykończenie mieszkania bez dopłaty. – Taka oferta może znaleźć więcej nabywców niż w przypadku częściej stosowanych promocji cenowych – twierdzi Rafał Stenclik, doradca z poznańskiego oddziału Home Broker.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.