eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009

PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009

2010-01-08 12:57

PandaLabs: najciekawsze wirusy 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zamiast rankingu najbardziej rozpowszechnionych wirusów, czy tych które spowodowały najwięcej infekcji, Laboratorium PandaLabs przedstawiło listę kodów, które z racji zastosowania technik inżynierii społecznej lub widocznego wpływu na komputery najbardziej wyróżniały się w zeszłym roku.

Przeczytaj także: PandaLabs: najciekawsze wirusy 2010

Tradycyjnie już PandaLabs, laboratorium systemów zabezpieczających firmy Panda Security opublikowało „Kronikę wirusów 2009” zawierającą przegląd złośliwych kodów, które pojawiły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wyszczególniło te, które w jakiś sposób się wyróżniały. Z tego względu niektóre dobrze znane złośliwe kody (np. wirus Koobface) nie znalazły się na tej liście.

Oto wirusy, o których warto wspomnieć:

Największy szkodnik

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej uciążliwym wirusem ostatnich 12 miesięcy był Conficker.C Pojawił się po raz pierwszy 31 grudnia 2008 r. i przez cały ubiegły rok atakował komputery firmowe i osobiste. Ze względu na podstępny i uporczywy charakter wirus ten zasłużył na pierwsze miejsce w naszym rankingu.

Harry Potter wśród wirusów

Choć w komunikatach wyświetlanych przez wirus Samal.A nie ma wzmianki o najpopularniejszym czarodzieju na świecie, dotyczą one magii. Gdy wirus zaatakuje komputer, użytkownik widzi komunikat o treści: „Ah ah you didn't say the magic word” (Nie wypowiedziałeś magicznego słowa), a migający kursor wskazuje, gdzie należy wpisać hasło. Bez względu na to, co wpisze użytkownik, po trzech próbach pojawia się tekst: „Samael has come. This the end” (Nadszedł Samael. To koniec.) po którym komputer uruchamia się ponownie.

V jak Vendetta
Wciąż nie wiadomo, kto jest prawdziwym celem tej wendety, ale wirus DirDel.A mści się na zaatakowanych użytkownikach, stopniowo zastępując swoimi kopiami foldery w rozmaitych katalogach. Robak jest przenoszony w pliku o nazwie Vendetta.exe, opatrzonym typową dla systemu Windows ikoną foldera."

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: