Aktualności

Gospodarka

Wtórny rynek nieruchomości w 2009r.

29.12.2009, 00:44

Wtórny rynek nieruchomości w 2009r.

Wtórny rynek nieruchomości w 2009r.

Rok 2009 przyniósł zwrot na rynku nieruchomości o 180 stopni. Przede wszystkim zakończyła się przewaga popytu nad podażą. W bazie serwisu Szybko.pl ogłoszeń sprzedaży z rynku wtórnego jest niemal o 50% więcej niż w 2008. Jest to efekt oddawania do użytku mieszkań, które były budowane na fali boomu w 2007 i 2008 roku - wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.

Od stycznia do końca listopada 2009 oddano do użytku 143 317 mieszkań (dane GUS), czyli o prawie 6% więcej niż w 2008 i o 23% więcej niż w 2007. Na skutek obniżek cen, które rozpoczęły się już jesienią 2007 roku, także część osób prywatnych posiadających mieszkania przyspieszyła decyzję o ich sprzedaży.

Jak czytamy w raporcie, wydaje się jednak, że spadek cen w większym stopniu wynika z czynników niezależnych od sprzedających, kupujących, pośredników czy deweloperów. Na znaczne ograniczenie popytu wpłynął bowiem trudniejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych. Z ankiety przeprowadzonej wśród pośredników w obrocie nieruchomościami wynika, że aż 63% transakcji nie doszło do skutku, ponieważ kupujący nie uzyskał kredytu na daną nieruchomość. W rezultacie w 2009 roku w 12 największych polskich miastach cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego spadła o 4,9%. Wyjątkami są Lublin, Olsztyn i Opole, gdzie w grudniu 2009 cena jest wyższa o 2 do 5% niż przed rokiem. Natomiast jeśli analizujemy zmiany cen w stosunku do cen maksymalnej (jesień 2008), to we wszystkich miastach są one niższe, a średni spadek dla 15-tu polskich aglomeracji wynosi 8,38%. Najwyższe spadki rzędu 11% miały miejsce w Sopocie i Wrocławiu, o około 10% obniżyła się średnia cena na rynku wtórnym w Warszawie, Łodzi i Katowicach. Najmniej straciły na wartości mieszkania w Lublinie -2,18%.

Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot

Średnie ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Szybko.pl podaje, że w grupie miast charakteryzujących się najwyższym poziomem cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy w najmniejszym stopniu spadła średnia cena w Poznaniu o 2,1%. Również spadek w stosunku do ceny maksymalnej jest stosunkowo niewielki: 6,65%. Wynika to z niewielkiego -10% - wzrostu podaży mieszkań na rynku wtórnym w Poznaniu i stosunkowo niskiego w porównaniu z pozostałymi miastami poziomu cen. Mieszkania w Poznaniu są tańsze średnio o 10% w porównaniu z mieszkaniami we Wrocławiu, o 21% w porównaniu z Krakowem, o 44% w porównaniu z Warszawą i aż o 74% tańsze niż w Sopocie.

Najwyższe, ponad jedenastoprocentowe spadki (od cen maksymalnych z jesieni 2008) miały miejsce we Wrocławiu i Sopocie. Wrocław w 2007 roku był liderem w tempie wzrostu cen, w Sopocie ceny średnie osiągnęły astronomiczny poziom, o kilka tysięcy przekraczając średnią cenę w stolicy czy Krakowie. Nie dziwi więc fakt, iż właśnie tam obniżki miały największą skalę. Dodatkowo na fali ogromnego popytu w 2007 i 2008 roku we Wrocławiu, podobnie jak w innych miastach, rozpoczęto wiele inwestycji. Skutkiem tego w 2009 na rynku pojawiło się znaczniej więcej mieszkań na sprzedaż. W przypadku serwisu Szybko.pl w 2009 odnotowano 51% wzrost liczby ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego we Wrocławiu w porównaniu z rokiem 2008. Warto odnotować, że w ostatnim kwartale ceny niemal się nie zmieniły w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni. Zauważalne obniżki dotyczą jedynie Wrocławia -1,8% i Sopotu -1,2%.

Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok, Katowice

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Raport podaje, iż wśród miast, gdzie średnie ceny nie przekraczają poziomu 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy w ciągu ostatnich 12 miesięcy cena spadła średnio zaledwie o 1%. Liderem spadków były Katowice, gdzie ceny obniżyły się o 6,4%. Spadły również średnie ceny w Białymstoku o 3,8%, w Toruniu o 2,2%, Lublinie o 5,3%. W Łodzi obniżka jest niewielka i wynosi zaledwie 0,1%, natomiast w Lublinie, Olsztynie i Opolu średnie ceny są wyższe niż w grudniu 2008.

Jeśli natomiast przeanalizować spadek cen w stosunku do ich maksymalnych wartości, to jest on zdecydowanie wyższy i wynosi 8%. Najbardziej w porównaniu z poziomem maksymalnym, o ponad 10% spadły średnie ceny w Katowicach i Łodzi, o 9% w Toruniu i Szczecinie, o prawie 8% w Opolu, 7% w Białymstoku i tylko o 2% w Lublinie.

W IV kwartale 2009 kwartale Szybko.pl odnotował zmiany „in plus” w Toruniu, Olsztynie i Białymstoku. Nawet w miastach, gdzie nastąpiły najwyższe obniżki cen w skali roku (Szczecin, Lublin i Katowice) w grudniu nie miały miejsca dalsze spadki, co pozwala prognozować stabilizację cen w roku 2010.
 
 
strony : [ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]
tytuł : Wtórny rynek nieruchomości w 2009r.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
 

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat:

rynek nieruchomości, obrót nieruchomościami, nieruchomości, ceny mieszkań, rynek mieszkaniowy



Podobne tematy Najnowsze w dziale Wszystkie wiadomości
16.04Pierwotny rynek mieszkaniowy na wirażu
28.02Pierwotny rynek mieszkaniowy ma przyszłość
21.02Wysokie ceny mieszkań w stolicach województw
27.01Ceny mieszkań I 2012
03.01Rynek mieszkaniowy 2012
29.11Ceny mieszkań XI 2011
24.10Ceny mieszkań X 2011
22.09Ceny mieszkań IX 2011
25.05Koniunktura konsumencka V 2012
25.05Wyniki przedsiębiorstw I-III 2012
25.05Biznes woli niższe podatki niż ulgi podatkowe
25.05Ochrona przyrody ważna dla Polaków
24.05Rynek private equity w Europie Środkowej 2012
24.05Wyniki PTE i OFE w 2011
24.05Podróże sposobem na ucieczkę przed Euro 2012
24.05Branża motoryzacyjna ogranicza wydatki na reklamę
26.05 Papierowa a elektroniczna faktura VAT
26.05 Powrót do pracy po urodzeniu dziecka
26.05 Debiut Mex Polska SA na GPW
26.05 Debiut Ekogeneracja SA na NewConnect
26.05 Polski Internet a samotne matki
26.05 Notebooki ASUS K55, K75 i K95
25.05 Dolar najmocniejszy od blisko dwóch lat
25.05 Kursy walut 21-25.05.12
Bezplatna prenumerata naszego Newsletter'a!
Kalkulatory Oferty pracy Baza firm
Przydatne kalkulatory biznesowe: Wpisz słowo kluczowe lub wybierz branżę: Wyszukiwarka firm i instytucji w bazie Panorama Firm:
wszystkie »
słowo kluczowe:
 
branża:
 
słowa kluczowe:
 
lokalizacja:
 
O serwisie . Dla prasy . Regulamin . Polityka prywatności . Reklama . Kontakt . Uwagi i błędy
Na skróty: Oferty pracy Kodeks pracy Kredyty i lokaty Wskaźniki i stawki Wzory dokumentów Kalkulatory Tematy

Copyright © Kasat Sp. z o.o.