eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Europejski rynek ACS: wzrost inwestycji

Europejski rynek ACS: wzrost inwestycji

2009-12-23 08:10

Przystąpienie do Unii Europejskiej i konieczność spełniania europejskich standardów przyczyniły się do wzrostu inwestycji na rynku automatyki i systemów sterowania (ang. automation and control solutions - ACS) w nowych, wschodnioeuropejskich państwach członkowskich UE. Według najnowszej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, poświęconej rynkowi automatyki i systemów sterowania w Europie Wschodniej, w 2008 roku przychody w tej branży wyniosły 597,8 mln dolarów. Szacuje się, że w 2015 roku osiągną one kwotę 844,9 mln dolarów.

Przeczytaj także: Systemy automatyki przemysłowej do zmiany

Segmenty użytkowników końcowych, przeanalizowane w raporcie Frost & Sullivan to energetyka, przemysł chemiczny, branża naftowa i gazowa, produkcja żywności i napojów, przemysł farmaceutyczny, produkcja ścieru drzewnego i papieru, woda i jej uzdatnianie, a także inne sektory, takie jak na przykład metalurgia i górnictwo, produkcja cementu, szkła oraz wyrobów tekstylnych.

W 2008 roku największy, 66-procentowy udział we wschodnioeuropejskim rynku ACS należał do czterech krajów z tego regionu, a mianowicie do Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji i Węgier. Stało się tak dzięki silnym sektorom zwłaszcza w branży energetycznej, chemicznej oraz w przemyśle naftowo–gazowym. Kraje te po wstąpieniu do Unii Europejskiej szybciej poradziły sobie z transformacją i restrukturyzacją swoich gospodarek oraz dostosowaniem ich do standardów UE. Poza tym przyciągnęły duże inwestycje zagraniczne.

Polska stała się największym rynkiem ACS w Europie Wschodniej. W 2008 roku rynek ten wygenerował łącznie 125,6 mln USD przychodu. Szacuje się, że ogromne możliwości rozwojowe ma również polska branża energetyczna, dysponująca dostępem do Morza Bałtyckiego, obszaru, na którym w okresie objętym prognozą planowana jest duża liczba ekologicznych projektów, zwłaszcza farm wiatrowych.

„Priorytetem użytkowników końcowych są inwestycje w rozwój ich obecnych rozwiązań w zakresie automatyki i systemów sterowania” – twierdzi analityk firmy Frost & Sullivan, Katarzyna Owczarczyk. „Ma to na celu spełnienie nowych europejskich standardów wprowadzonych po przystąpieniu do Unii Europejskiej”.

Firmy, które są użytkownikami końcowymi, muszą dostosować się do regulacji wprowadzonych przez różnego rodzaju organizacje bądź dokumenty, takie jak na przykład Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (Occupational Safety and Health Administration – OSHA), rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH), Agencja Ochrony Środowiska (EPA), czy też Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Producenci ACS dokładają wszelkich starań, aby przestrzegać powyższych regulacji i obsługiwać użytkowników końcowych z poszczególnych branż. Unia Europejska oraz inne organizacje inicjują w różnych sektorach regionalne projekty mające na celu pomoc ich uczestnikom w określeniu oraz zaprojektowaniu właściwej struktury produkcji zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa.

Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoją rynki ACS w Europie Wschodniej, jest konieczność zapewnienia bardziej kompatybilnych rozwiązań. Prawie wszystkie sprywatyzowane zakłady przemysłowe w krajach tego regionu dysponują przestarzałymi technologiami, które wymagają modernizacji.

Wśród wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej najlepszymi perspektywami rozwoju mogą się pochwalić Słowacja, Rumunia i Polska. Zwłaszcza Polska i Rumunia dysponują mocnymi podstawami przemysłowymi, które jednak wymagają modernizacji.

„Główną potrzebą użytkowników końcowych w Europie Wschodniej jest modernizacja istniejących rozwiązań ACS w oparciu o najnowsze technologie” – wyjaśnia Owczarczyk. „Względy w zakresie kompatybilności są główną przyczyną opóźnień w procesie wdrażania automatyzacji”.

Producenci muszą zatem dostarczać systemy kompatybilne z instalacjami funkcjonującymi obecnie w poszczególnych zakładach. Tego rodzaju postępowanie budzi zaufanie użytkowników końcowych i zachęca ich do inwestowania w automatykę.

Projektowanie kompatybilnych rozwiązań w dziedzinie automatyki jest korzystne dla użytkowników końcowych, ponieważ pozwala korzystać z szerszej gamy wyrobów pochodzących od różnych producentów, zaspokajających wszystkie potrzeby i wymagania klientów. Również standaryzacja jest czynnikiem pozwalającym zaoszczędzić czas i środki finansowe przeznaczane na obsługę urządzeń oraz szkolenia pracowników.

„Producenci będą nadal odnosić korzyści w zakresie nakładów rzeczowych i kapitałowych dzięki efektywnemu wykorzystywaniu obecnych instrumentów” – konkluduje Owczarczyk. „Wytwórcy urządzeń ACS powinni starać się dostarczać systemy o otwartej architekturze oraz wysokim stopniu kompatybilności, dzięki czemu ich wyroby będą się cieszyć dużym zaufaniem użytkowników końcowych i motywować ich do inwestowania w automatykę”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: