eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Życzenia świąteczne od cyberprzestępców

Życzenia świąteczne od cyberprzestępców

2009-12-21 11:39

Życzenia świąteczne od cyberprzestępców

© fot. mat. prasowe

Kto z nas nie lubi dostawać życzeń bożonarodzeniowych? Jednak w dzisiejszych czasach digitalizacja zwyczajów komunikacyjnych oznacza, że już nie wysyłamy kartek pocztą tradycyjną, ale elektroniczną. Takie życzenia elektroniczne często kryją groźne oferty dla odbiorcy, w tym wirusy, trojany i inne rodzaje oprogramowania crimeware - ostrzegaja eksperci z Kaspersky Lab Polska. Możesz być tego pewien: w okresie przedświątecznym i poprzedzającym ważniejsze wydarzenia elektroniczne, skrzynki odbiorcze pełne są elektronicznych życzeń. Święty Mikołaj z workiem prezentów, śnieżny zimowy krajobraz, choinki i renifery - któż z nas nie staje się trochę nostalgiczny, oglądając takie obrazki?

Przeczytaj także: Szkodliwe programy w Polsce - III kw.2009

fot. mat. prasowe

Czas nostalgii

Mimo że dawniej nie wszystko było lepsze, przynajmniej nikt nie wysyłał swoim przyjaciołom i rodzinie cyfrowych pozdrowień. Jeżeli ktoś chciał życzyć „Wesołych Świąt”, potrzebował do tego kartki pocztowej i długopisu. Obecnie każdy, kto trzyma się „papierowych” tradycji, jest postrzegany jako staromodny. Na topie są teraz życzenia wysyłane za pośrednictwem serwisów Web 2.0 – a cyfrowe płatki śniegu i melodia świąteczna robią większe wrażenie niż kilka szczerych linijek napisanych odręcznie. Jednak dla tych, którzy idą z „elektronicznym” duchem czasu, Internet może okazać się bezlitosnym miejscem. Z elektronicznych pocztówek cieszą się nie tylko ich odbiorcy, stanowią one również popularną walutę wśród cyberprzestępców, którzy odkryli, że migocące biuletyny mogą być wykorzystywane do zamaskowania wszelkiego rodzaju zaawansowanych szkodliwych programów. Właśnie coś takiego ma miejsce.

W elektronicznych kartkach i życzeniach, e-mailach z życzeniami i pocztówkach ukrywane są programy wszelkiego rodzaju i rozmiaru. Problem ten staje się poważniejszy z roku na rok. Każdy z nas otrzymał kiedyś wiadomość z tematem w rodzaju „Otrzymałeś kartkę z życzeniami!” lub „Czeka na Ciebie kartka elektroniczna!” Za takimi powiadomieniami mogą rzeczywiście kryć się życzenia przesłane przez przyjaciół, często jednak ich celem jest ułatwienie następnego ataku oprogramowania crimeware. Jeżeli e-mail jest napisany w języku angielskim, a Ty nie znasz nikogo w tym państwie, kto mógłby życzyć ci Wesołych Świąt, sprawa jest prosta. Zawsze lepiej jest usunąć o jedną wiadomość za dużo niż o jedną za mało. Zachowaj ostrożność za każdym razem, gdy e-mail, który dostajesz, nie zawiera Twojego imienia/nazwiska lub nie jest Ci znany jego nadawca. Zwroty takie jak „Gratulacje od Twojego sąsiada!” lub „Najlepsze życzenia od kolegi z klasy!” zawsze należą do tej samej kategorii – taki mail jest najprawdopodobniej jedną z miliardów wiadomości spamowych.

Jednak nawet jeśli znasz nadawcę wiadomości, nie powinieneś tracić czujności. W Internecie od dawna krążą listy aktualnych adresów e-mail. Wykazuj się nadmiarem ostrożności: jeżeli znasz nadawcę życzeń elektronicznych, wyślij mu/jej krótki e-mail, aby upewnić się, czy życzenia rzeczywiście pochodzą od tej osoby.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: