eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Szkodliwe programy w Polsce - III kw.2009

Szkodliwe programy w Polsce - III kw.2009

2009-12-18 08:01

Szkodliwe programy w Polsce - III kw.2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski w III kwartale 2009 roku. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: zagrożenia internetowe IX 2009

Podobnie jak raporty miesięczne, tak i ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znajduje się zestawienie Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast w okresie od lipca do września oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z listy Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników. Dopełnieniem wykresów są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast

Wszystkie miasta, jakie znalazły się w zestawieniach z lipca, sierpnia oraz września są także obecne w podsumowaniu kwartalnym. Nie jest już nowością pierwsze miejsce Warszawy. W szczytowym okresie odpowiadała za 40,5% infekcji w skali kraju (lipiec), najniższy wynik zanotowała we wrześniu, 34,9% infekcji. Na ostatnim miejscu znajduje się Bolesławiec. Mimo że był on obecny tylko w jednym zestawieniu, liczba infekcji była tam na tyle duża, że znalazł się wśród grona najczęściej infekowanych polskich miast w III kwartale 2009.

Zaprezentowana mapa przedstawia poziom infekcji występujący w poszczególnych województwach. Wszystko zostało sporządzone w oparciu o poniższą legendę, gdzie dany kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju. Mimo że wartość infekcji jest inna, to kolory na mapie odpowiadają dokładnie tym z raportu wrześniowego.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce

Druga część raportu składa się z tabeli prezentującej 20 szkodliwych programów, które odpowiadają za największą ilość infekcji polskich komputerów w III kwartale 2009.

Szkodniki, które znalazły się w zestawieniu Top 20 odpowiadają za ponad 46% infekcji komputerów w skali kraju w III kwartale 2009 roku. Warto zauważyć, że pierwsze pięć pozycji zajmują szkodliwe aplikacje z września, które wówczas także zajęły bardzo wysokie lokaty. Na przykład, Win32.PopMenu.i (zajmujący drugie miejsce) odpowiada za wyświetlanie reklam i ofert handlowych bezpośrednio w systemie użytkownika. Działanie tego szkodnika jest bardziej irytujące, niż niebezpieczne. Z kolei GameThief, który pojawił się wyłącznie w sierpniowym zestawieniu, na liście kwartalnej zajmuje 8 pozycję. Jego głównym zadaniem jest kradzież kont do gier online.
"Zarówno mapka z województwami jak i lista Top 20 szkodliwych programów pokrywa się w dużej mierze z zestawieniem wrześniowym" - mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. "Pokazuje to, jak bardzo ten właśnie miesiąc wpłynął na kształtowanie się wyników dla III kwartału."

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: