eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

2009-12-15 13:29

Polityka kadrowa w I poł. 2010 r.

Wielkość miejscowości a polityka kadrowa © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Konfederacja Pracodawców Polskich opublikowała raport pt. "Zatrudnienie i polityka kadrowa przedsiębiorstw w I półroczu 2010 roku", z którego wynika, że sytuacja w przedsiębiorstwach jest relatywnie niezła. 53 proc. z nich poza naturalnymi procesami (np. przejścia na emeryturę) nie planuje praktycznie żadnych ruchów kadrowych. Z kolei aż 30 proc. firm chce zatrudniać nowych pracowników, a jedynie 17 proc. będzie redukować liczbę zatrudnionych osób.

Przeczytaj także: Bezrobocie większe w aglomeracjach

Co planują firmy?

Brak ruchów kadrowych w ponad połowie przedsiębiorstw ma bezpośredni związek z ich sytuacją. Prognozy firm przebadanych przez KPP wskazują na możliwość ograniczenia portfela zamówień. Największe zmniejszenie przewidują przedsiębiorstwa małe oraz producenci: metali, odzieży, wyrobów z metali, a także firmy prowadzące działalność w zakresie poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji. Rozszerzenie portfela zamówień prognozują natomiast firmy o większej niż 250 liczbie pracujących i producenci: wyrobów farmaceutycznych, papieru i wyrobów z papieru, artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych.

Z raportu wynika, że obecne prognozy finansowe są bardziej ostrożne od tych formułowanych jeszcze w październiku. Ma to istotne znaczenie dla zrozumienia prowadzonej polityki zatrudnieniowej przez firmy i planowanej przez nie produkcji. Kłopoty finansowe, w tym narastanie problemu z terminową realizacją zobowiązań, zgłaszają firmy małe i średnie oraz głównie producenci maszyn i urządzeń, odzieży, metali i wyrobów z metali. Na najbliższe półroczne z optymizmem patrzą natomiast producenci wyrobów farmaceutycznych. Nierzadkie są jednak przypadki firm – małych i średnich – które odniosły spektakularny sukces, notując znaczny wzrost produkcji. Są to firmy, które trafiły z ofertą produkcyjną i mają stałych odbiorców lub zwiększają eksport.

Lokalne rynki pracy

fot. mat. prasowe

Wielkość miejscowości a polityka kadrowa

Wielkość miejscowości a polityka kadrowa

Istotne dla analiz KPP są plany prowadzenia polityki na rynku pracy w zależności od wielkości ośrodka, gdzie znajdują się zakłady i od dotychczasowej sytuacji na lokalnym rynku pracy.

W raporcie czytamy, iż najbardziej ciekawa, a zarazem optymistyczna sytuacja pod tym względem dotyczy firm działających w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, które dotąd zostały najbardziej dotknięte dekoniunkturą. 36 proc. firm z tego terenu deklaruje zamiar zatrudnienia pracowników, a 64 proc. nie planuje żadnych zwolnień. Stan ten jest o tyle interesujący, że w ostatnich kilkunastu miesiącach to właśnie w małych miejscowościach dochodziło do częstych i dużych redukcji zatrudnienia. Może to świadczyć o tym, że firmy tam działające sprawniej urealniły swoje zatrudnienie i dostosowały je do zamówień. Pojawiające się zapotrzebowanie na produkty, w tym w dużej mierze dostarczane na rynki lokalne, motywuje zarządy firm do zwiększania produkcji i do wzrostu zatrudnienia.

Eksperci wskazują, iż to dobra wiadomość dla mniejszych ośrodków, bowiem zapowiada powrót ożywienia i koniunktury. Szczególnie dotyczy to rejonów dotkniętych bezrobociem strukturalnym, gdzie zapowiedź nawet niewielkiego wzrostu zatrudnienia oznacza duże, pozytywne zmiany.

Podobne tendencje widać także w firmach działających w miejscowościach od 5 tys. do 100 tys. mieszkańców. Co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników, a 63 proc. nie planuje zmian w zatrudnieniu. Tylko w 4 proc. przedsiębiorstw planowane są zwolnienia.

KPP zauważa, iż sytuacja komplikuje się, gdy przyjrzeć się przedsiębiorstwom działającym w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Tam procesy rekrutacyjne planuje jedynie 26 proc. ankietowanych. 44 proc. firm nie zamierza zmieniać liczebności pracowników, za to rośnie odsetek przedsiębiorstw (do 30 proc.), które zapowiadają zwolnienia. W niektórych przypadkach firm o zasięgu ogólnopolskim i ponadregionalnym oznacza to redukcje rzędu nawet kilkuset pracowników.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: