eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Coaching a oszczędzanie

Coaching a oszczędzanie

2009-12-14 12:10

Coaching a oszczędzanie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Od zarania dziejów ludzie szukali oszczędności i gromadzili zapasy. Chęć posiadania bogactw skłania do inwestowania między innymi w dobra, jakimi są drogocenne klejnoty. Obecna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie zmusza do obniżania kosztów. Wprowadzając do przedsiębiorstwa techniki Coachingu możemy przyczynić się do uzyskania oszczędności, w wielu wymiarach, otaczając się własnoręcznie szlifowanymi diamentami.

Przeczytaj także: Coaching a strategia firmy

W niniejszym artykule czytelnik zetknie się z przydatnymi wskazówkami i technikami Coachingu, które autor tego artykułu zebrał i wyselekcjonował bazując na empirycznych doświadczeniach i obserwacjach:
  • spojrzenie na rozwój i samorozwój pod kątem korzyści finansowych i pozafinansowych,
  • zobrazowanie problematyki Coachingu jako nieodzownego procesu, dotyczącego praktycznie każdego przedsiębiorstwa,
  • wykazanie, że stosując Coaching oraz implementując w jego proces różne techniki zarządzania możemy osiągnąć dodatkowe czasem niezamierzone ale jak najbardziej pozytywne efekty,
  • wykazanie przydatności treningu na podstawie studium przypadku,
  • zachęcenie do rozwijania siebie, współpracowników oraz organizacji.
Coachowanie to szlifowanie.

Nie ulega wątpliwości fakt, że rozwój człowieka, rozwój pracownika na każdym szczeblu zarządzania, przyczynia się do rozwoju przedsiębiorstwa. Firmy zyskują wzrostem poziomu produktywności, mocniejszą konkurencyjnością oraz lepszą pozycją w swoim mikro/makroekonomicznym otoczeniu. Reasumując; rozwijając siebie i innych, rozwijamy swoje otoczenie, które będzie nadążać za światowym postępem w takim tempie, jakie narzucimy sobie sami.

Czym jest Coaching, opisuje wiele dostępnych pozycji książkowych. Osobiście uważam, że Coaching to trening, to rozwój i mentoring, a także samorozwój i samodoskonalenie. Coaching można porównać do szlifowania diamentów. Szlifierz pracując postępuje tak, aby nie zmarnować zbyt cennego surowca uzyskując klejnot, który swoim blaskiem będzie zachwycać obecnych oraz najprawdopodobniej przyszłych właścicieli. I tak jak matka natura nie obdarowała ludzkości nadmiarem diamentów do oszlifowania, tak i nie w każdym przedsiębiorstwie znajdą się pracownicy wykazujący interesujące nas predyspozycje. Niemniej jednak, kiedy już znajdziemy swój diament, możemy rozpocząć ten żmudny, ale jakże pasjonujący proces obróbki. Chcąc zobrazować Coaching, porównałbym ten proces do jądra atomu, wokół którego jako niezbędne aspekty krążą elektrony (rysunek 1).

fot. mat. prasowe

Źródło: Opracowanie własne na podstawie empirycznych doświadczeń i obserwacji autora artykułu.


Przeczytaj także: Czym jest coaching? Czym jest coaching?

 

1 2 ... 10 ... 13

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: