eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Technologia biometryczna Finger Vein

Technologia biometryczna Finger Vein

2009-12-04 01:05

Już wkrótce dostęp do kont bankowych, nieruchomości, systemów informatycznych, a nawet pojazdów będzie możliwy poprzez wykorzystanie naszych unikalnych danych biometrycznych, a niewygodne piny i tokeny bezpowrotnie odejdą w niepamięć. Przełomem w zastosowaniu biometrii okazało się opracowanie przez japońską firmę Hitachi technologii biometrycznej, analizującej układ naczyń krwionośnych palca (Finger Vein), która gwarantuje bezpieczeństwo i zachowanie wygody użytkowania.
"Wprowadzenie nowej technologii biometrycznej opartej na indywidualnym układzie żył w palcach charakteryzuje się lepszą niezawodnością i bezpieczeństwem, niż wykorzystanie technik opartych na analizie odcisków palca" – mówi Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Pionu Rozwiązań Systemowych Hitachi Europe w Polsce. - "Danej Finger Vein nie da się pobrać bez wiedzy użytkownika, w przeciwieństwie do innych technologii biometrycznych, jak biometria odcisku palca lub twarzy. Jako biometria wewnętrzna gwarantuje użytkownikom zachowanie prywatności, co jest istotnym argumentem w dyskusjach o masowych wdrożeniach biometrii i jej bezpieczeństwie" – dodaje.

Na międzynarodowym rynku zauważalne jest duże zainteresowanie biometrycznymi technologiami uwierzytelniającymi analizującymi tak indywidualne wyróżniki jak odcisk palca, tęczówka oka, budowa twarzy czy układ żył. To właśnie zastosowana przez Hitachi technologia skanowania żył palca zapewnia największą ochronę przed fałszerstwami i co ważne: daje się zastosować w szerokiej gamie produktów. Należą do nich między innymi bankomaty biometryczne, systemy kontroli dostępu do pomieszczeń i rejestracji czasu pracy, zabezpieczenia dostępu do komputerów PC czy systemy uwierzytelniania dokumentów elektronicznych. Gama czytników Finger Vein rozszerza się w szybkim tempie.

Technologia wykorzystująca analizę układu żył jest szeroko i powszechnie stosowana w krajach azjatyckich takich jak Japonia, Chiny, czy Singapur. Np. w Japonii technologia Finger Vein zabezpiecza 65 tysięcy bankomatów i 15 mln kart płatniczych.

"Obserwujemy ogromny wzrost zapotrzebowania i projektów biometrycznych na bazie Finger Vein w Europie, przede wszystkim w Hiszpanii, Francji, Holandii i w Polsce. W Polsce promujemy tą technologię przede wszystkim w sektorze bankowym i administracji publicznej, gdzie rozpoczynamy szereg ciekawych projektów"– mówi Tadeusz Woszczyński.

Na sukces technologii Finger Vein składa się wiele czynników w tym przede wszystkim: bezpieczeństwo, szybkość, wygoda użytkowania, zachowanie prywatności czy mnogość zastosowań. Projekt w bankowości japońskiej jest największym tego typu projektem biometrycznym na świecie. Hitachi rozpoczyna wraz z swoimi partnerami projekty w sektorach bankowych Hiszpanii, Brazylii, Turcji, Malezji i Polsce.

W Polsce Hitachi jest aktywnym członkiem Forum Technologii Bankowych przy Związku Banków Polskich gdzie przewodniczy Grupie ds. Biometrii.

Od 2007 roku Hitachi promuje zastosowanie biometrii do uwierzytelniania transakcji bankowych i to właśnie polska bankowość ma być w najbliższym czasie największym i najbardziej znaczącym odbiorcą tej technologii.

Już od stycznia przyszłego roku zostanie uruchomiony pilotażowy program wdrożeń tej technologii w kilku instytucjach bankowych na terenie Polski. W myśl przyjętego planu, do 2011 roku na terenie całego kraju ma funkcjonować ok. 3000 tysięcy bankomatów z czytnikami biometrycznymi. Hitachi prowadzi także rozmowy z wieloma bankami na temat implementacji nowoczesnych rozwiązań biometrycznych do ich systemów.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Monitor iiyama E2407HDSD

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: