eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zamknięte fundusze inwestycyjne: zasady tworzenia

Zamknięte fundusze inwestycyjne: zasady tworzenia

2009-11-29 03:28

Przeczytaj także: Fundusze zamknięte w ofercie TFI SATUS


Zezwolenia na utworzenie funduszu inwestycyjnego wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Wydając zezwolenie na utworzenie funduszu inwestycyjnego, Komisja zatwierdza statut funduszu oraz wybór depozytariusza funduszu. Zezwolenia nie wymaga natomiast zmiana statutu funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Spółka ubiegająca się o uzyskanie zezwolenia na tworzenie i zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, składa jednocześnie wniosek o zezwolenie na utworzenie funduszu inwestycyjnego, z kolei istniejące już TFI składa jedynie wniosek o zezwolenie na utworzenie funduszu.

Już w dniu następującym po dniu doręczenia TFI zezwolenia na utworzenie funduszu, rozpocząć się może przyjmowanie zapisów na certyfikaty inwestycyjne funduszu zamkniętego. Termin przyjmowania zapisów nie może być dłuższy niż 2 miesiące. TFI może prowadzić zapisy na niepubliczne certyfikaty inwestycyjne bezpośrednio lub też za pośrednictwem podmiotu prowadzącego działalność maklerską w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, banku krajowego lub krajowego oddziału instytucji kredytowej uprawnionego do wykonywania działalności w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych.

Jeżeli w terminie na dokonanie zapisów na certyfikaty inwestycyjne dokonano wpłat w wysokości określonej w statucie funduszu inwestycyjnego, TFI, w terminie 14 dni od dnia zakończenia przyjmowania zapisów, przydziela certyfikaty inwestycyjne. Niezwłocznie po dokonaniu powyższego przydziału, TFI składa do sądu rejestrowego wniosek o wpisanie funduszu inwestycyjnego do rejestru funduszy inwestycyjnych. Do wniosku tego załączone być powinny: zezwolenie Komisji na utworzenie funduszu inwestycyjnego, statut funduszu, statut TFI tworzącego fundusz inwestycyjny oraz odpis z rejestru przedsiębiorców, lista członków zarządu TFI oraz oświadczenie depozytariusza o zebraniu wymaganych statutem wpłat oraz o zgodności sposobu ich zebrania z ustawą, statutem funduszu inwestycyjnego oraz zezwoleniem wydanym przez Komisję.

Sąd rejestrowy rozpoznaje sprawę w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku lub jego uzupełnienia. Niezwłocznie po wpisaniu funduszu inwestycyjnego do rejestru funduszy inwestycyjnych, fundusz wydaje certyfikaty inwestycyjne, na warunkach i w sposób określony w statucie funduszu i prospekcie emisyjnym albo w warunkach emisji.

Druga i kolejne emisje certyfikatów inwestycyjnych publicznych wymagają przygotowania prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego i uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego na wprowadzenie tych certyfikatów do publicznego obrotu. Zasadniczo, cena emisyjna certyfikatów inwestycyjnych drugiej i następnych emisji nie może być niższa niż wartość aktywów netto funduszu przypadająca na certyfikat inwestycyjny według wyceny aktywów dokonanej na 7 dni przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów na certyfikaty kolejnej emisji.

Istotne jest również, że przy zapisach na certyfikaty inwestycyjne mogą być pobierane opłaty manipulacyjne, jeżeli statut funduszu tak stanowi i określa maksymalną wysokość i sposób pobierania tych opłat. Opłata manipulacyjna nie może być uwzględniana w cenie emisyjnej. Emisja certyfikatów niepublicznych nie wymaga sporządzania prospektu emisyjnego (memorandum emisyjnego) a jedynie tzw. warunków nabycia, zawierających w szczególności: dane funduszu, w tym dane o jego działalności, dane depozytariusza, TFI, sprawozdanie finansowe emitenta oraz informacje o dokonywanej emisji i ryzyku związanym z nabyciem danych certyfikatów inwestycyjnych.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: