eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009

Handel a ruch graniczny z Ukrainą III kw. 2009

2009-11-26 12:43


Według danych Straży Granicznej w III kwartale 2009 r. w ramach małego ruchu granicznego (MRG) granicę przekroczyło 18,4 tys. cudzoziemców w kierunku do Polski i tyle samo z Polski, co stanowiło 2,0% przekroczeń cudzoziemców na granicy polsko-ukraińskiej. Najwięcej przekroczeń odnotowano na przejściu drogowym w Medyce – ok. 46% przekraczających granicę w ramach MRG. Daje się zauważyć wzrost liczby osób przekraczających granicę w ramach MRG. We wrześniu było łącznie 28,9 tys. przekroczeń granicy w ramach MRG, co stanowiło 5,0% ogółu przekroczeń cudzoziemców na granicy polsko-ukraińskiej w tym miesiącu. Wśród Polaków nie odnotowano przekroczeń granicy w ramach MRG.

fot. mat. prasowe

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińsk

Struktura wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską w ramach MRG

Szacunkowa wartość wydatków poniesionych przez mieszkańców Ukrainy przekraczających granicę w ramach małego ruchu granicznego w polskiej strefie przygranicznej wyniosła ok. 7,4 mln zł, co stanowiło 1,2% wydatków poniesionych przez Ukraińców w Polsce.

Średnie wydatki przypadające na jednego mieszkańca Ukrainy przekraczającego granicę polsko-ukraińską w ramach MRG wyniosły 422 zł. Przeciętnie najwięcej wydawano na sprzęt gospodarstwa domowego i RTV – 177 zł, materiały budowlane – 155 zł oraz mięso i wyroby mięsne – 42 zł.

Najczęstszym celem przyjazdu cudzoziemców do Polski w ramach MRG było dokonanie zakupów (ponad 85%) i odwiedziny (ponad 7%). Cudzoziemcy posiadający zezwolenie MRG najczęściej przekraczali granicę kilka razy w tygodniu (ponad 61%) i kilka razy w miesiącu (ponad 25%).

PODSUMOWANIE

Wyniki badania obrotu towarów i usług w ruchu granicznym na granicy polsko-ukraińskiej pozwalają na stwierdzenie, że procesy zachodzące na obszarach transgranicznych mają duże znaczenie dla ich rozwoju społeczno-gospodarczego.

Największa intensywność zjawisk związanych z ruchem granicznym występuje na obszarach położonych w pasie do 50 km wzdłuż granicy, o czym świadczy między innymi odsetek osób przekraczających granicę, które ponosiły wydatki w tym pasie (ponad 73% cudzoziemców i ponad 91% Polaków), jak również fakt, że mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych na tym obszarze stanowili zdecydowaną większość wśród przekraczających granicę (ponad 56% cudzoziemców i ponad 66% Polaków).

Wartość obrotu towarów w ruchu granicznym na granicy polsko-ukraińskiej (szacunek wstępny według cen bieżących) w III kwartale 2009 r., jest znacząca w relacji z obrotami handlu zagranicznego Polski:
  • Wartość wydatków na zakup towarów poniesionych w Polsce przez cudzoziemców, deklarujących jako kraj stałego zamieszkania Ukrainę, stanowi około 23,0% wartości eksportu z Polski na Ukrainę przypadającej średnio na kwartał 2009 roku.
  • Wartość wydatków na zakup towarów poniesionych za granicą przez Polaków, deklarujących jako kraj pobytu Ukrainę, stanowi około 14,9% wartości importu z Ukrainy do Polski przypadającej średnio na kwartał 2009 roku.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.