eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Konkurencyjność branży w wymiarze lokalnym

Konkurencyjność branży w wymiarze lokalnym

2009-11-28 04:20

Przeczytaj także: Polska produkcja konkurencyjna


Przewaga konkurencyjna w branżach dostawców oznacza potencjalne źródło przewagi dla branż korzystających z usług dostawców. Dostawcy, oferując wysoce konkurencyjne komponenty do produkcji, oddziałują na jakość produkcji branży odbiorców, na jej potencjał do wprowadzania ulepszeń i innowacji. Dostawcy pomagają odbiorcom zauważyć nowe metody produkcji, nowe możliwości zastosowania technologii lub nowe technologie, poza tym stanowią oni źródło informacji, wiedzy o nowych pomysłach i innowacjach. Przepływ tych strumieni informacji jest łatwiejszy, gdy wspomniani nowocześni i uznani w skali światowej dostawcy rekrutują się z tej samej gospodarki. Wymiana w zakresie badań i rozwoju oraz wspólne rozwiązywanie problemów prowadzą do szybszych i bardziej wydajnych rozwiązań. Współpraca krajowych dostawców i odbiorców stwarza przyjazne warunki do testowania nowych rozwiązań proponowanych przez dostawców, gdyż odbiorcy stanowią swoiste ośrodki weryfikacji pomysłów i rozwiązań dostawców.

Ostatnim elementem, któremu trzeba się przyjrzeć, jest samorząd gospodarczy. Jest to jedna z form samorządu społecznego, obok samorządu terytorialnego. Zakres jego aktywności ogranicza się zwykle do określonej dziedziny działalności, na przykład rolnictwa, handlu, przemysłu. Występuje on zwykle w formie izb gospodarczych - rolniczych, handlowych, przemysłowych - a jego członkami są określone grupy społeczno-zawodowe, związane ze sobą wspólnotą interesów ekonomicznych.

Przedmiot działania izb gospodarczych obejmuje zadania nakładane na nie zarówno przez państwo, jak i przez same przedsiębiorstwa. Aktywność izb gospodarczych wyraża się w dużej mierze w realizacji zadań mających charakter uniwersalny, gdyż dotyczący przedsiębiorstw niezależnie od ich lokalizacji, a nawet niekiedy przynależności branżowej (na przykład ocena proponowanych zmian podatkowych, opiniowanie nowych rozwiązań pieniężno-kredytowych).

W ramach samorządu gospodarczego obok izb gospodarczych można wymienić zrzeszenia branżowe. Zwykle grupują one przedsiębiorstwa z jednej branży w skali całego kraju na zasadzie dobrowolności. W branżach, w których dominują firmy małe i średnie, zrzeszenia tworzy się nie tylko według kryterium branżowego, ale także według kryterium terytorialnego. W zestawie przykładowych zadań zrzeszeń branżowych można wyróżnić:
  • reprezentowanie interesów zrzeszonych firm wobec centralnych i lokalnych organów władzy oraz administracji państwowej, a także wobec dostawców, odbiorców, organizacji społecznych,
  • ustalanie i podejmowanie działań mających na celu rozwiązywanie wewnątrzbranżowych problemów gospodarczych,
  • świadczenie za pośrednictwem wyspecjalizowanych jednostek usług doradczych i szkoleniowych.
Lektura tego tekstu powinna uzmysłowić ci jak wiele możesz jeszcze zrobić, by poprawić swoją pozycję konkurencyjną dzięki wykorzystaniu lokalnych zasobów politycznych, społecznych i ekonomicznych. A także jak wiele rzeczy jeszcze trzeba wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o spozycjonowaniu nowego biura, oddziału lub fabryki. Różnica może być bowiem znaczna, między dużymi zyskami a miernym przeżywaniem.

fot. mat. prasowe





Więcej interesujących informacji na temat konkurencyjności, konkurencji, strategii i zarządzania firmą na lokalnych, krajowych i międzynarodowych rynkach znajdziesz w książce „Kompendium wiedzy o konkurencyjności” pod redakcją naukową Mariana Goryni i Ewy Łaźniewskiej (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009). Książkę znajdziesz w księgarni www.ksiegarnia.pwn.pl

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: