eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2009

2009-11-05 13:08

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w październiku utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca, indeks kwartalny stracił jeden punkt, a półroczny zyskał. Nie wróży to znaczącej poprawy koniunktury w tym roku.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2009

Indeks Biznesu Lewiatana jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny


Indeks Biznesu w październiku utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca - 35 pkt., który nie zmienia się już od pół roku. Indeks kwartalny stracił jeden punkt (do 30 pkt.), a indeks półroczny zyskał (do 32 pkt.). Oba indeksy oscylują od kilku miesięcy między 30 a 32 punkty, czyli nieco poniżej indeksu rocznego. Nie wróży to znaczącej poprawy koniunktury w tym roku. Natomiast aktualna różnica dwóch punktów na korzyść indeksu półrocznego w stosunku do indeksu kwartalnego oznaczałaby prognozę lepszych wyników gospodarki w trzecim niż w obecnym czwartym kwartale. Generalnie Lewiatan obserwuje wyraźną stabilizację indeksów na niskim poziomie, co z pewnością już można interpretować jako koniec dalszego pogłębiania się tendencji recesyjnych, chociaż brak jeszcze symptomów widocznego odbicia w górę. Wprawdzie sprzedaż produkcji przemysłu jest nadal niższa niż przed rokiem, to spadki miesięczne są coraz niższe, czyli jedenastomiesięczna passa spadkowa najwyraźniej została przełamana. Jednak coraz wolniej rośnie sprzedaż detaliczna, co może sygnalizować spadek tempa wzrostu konsumpcji indywidualnej na skutek stagnacji płac i spadku zatrudnienia. Równocześnie rośnie ujemne saldo wymiany z zagranicą, a więc wkład eksportu netto do wzrostu PKB. Głównym czynnikiem pobudzającym wzrost w IV. kwartale może okazać się stopniowa odbudowa zapasów, co sugerowałby zaobserwowany ponowny wzrost kredytu dla przedsiębiorstw. Mimo że warunki uzyskania kredytu stają się coraz trudniejsze, we wrześniu można było zaobserwować, po absolutnych spadkach w kolejnych sześciu miesiącach, ponowny wzrost kredytu dla przedsiębiorstw.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu pozostały na niskim poziomie z poprzedniego miesiąca; indeks kwartalny i półroczny na poziomie 16 pkt., jedynie indeks roczny zyskał jeden punkt do 20 pkt. Są to nadal najniższe zarejestrowane wartości indeksów popytu. Nie ma wyraźnej perspektywy na odbicie popytu globalnego w górę. Zatrudnienie maleje od początku roku z każdym miesiącem coraz szybciej, co przy stagnacji lub nawet spadku płacy realnej hamuje dynamikę konsumpcji: w efekcie po wakacyjnym ożywieniu można zaobserwować znaczny spadek dynamiki sprzedaży detalicznej. „Taka sytuacja może potrwać jeszcze kilka kwartałów, zanim nastąpi ożywienie w inwestycjach i ponowny wzrost zatrudnienia” komentuje dr Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana. Konfederacja zauważa, iż w ostatnich dwóch miesiącach wystąpiło też wyraźne pogorszenie deficytu w handlu zagranicznym, na skutek silniejszej złotówki i przyspieszenia importu zaopatrzeniowego na odbudowę zapasów w przedsiębiorstwach. Można więc oczekiwać dalszego pogorszenia wkładu eksportu netto we wzrost PKB. Głównym czynnikiem pobudzającym wzrost w IV. kwartale może okazać się stopniowa odbudowa zapasów, co sugerowałby już obserwowany ponowny wzrost kredytu dla przedsiębiorstw.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: