eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Energetyka wiatrowa a dotacje EU

Energetyka wiatrowa a dotacje EU

2009-10-30 03:25

Energetyka wiatrowa a dotacje EU

© fot. mat. prasowe

Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Związane jest to bezpośrednio z rosnącą świadomością społeczną, która skłania coraz większą rzeszę inwestorów do realizacji projektów związanych z OŹE. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść energetyka wiatrowa.

Przeczytaj także: Wiatraki u szyi

Jak wynika z analiz, wyprodukowanie 1 MWh energii elektrycznej w siłowni wiatrowej przyczynia do obniżenia poziomu rocznej emisji CO2 w przybliżeniu o 700 ton. Nie mówiąc już o redukcji bardziej toksycznych gazów powstających podczas procesu spalania paliw konwencjonalnych. Mimo to wielu jeszcze ekologów próbuje przekonać społeczeństwo, że farmy wiatrowe są szkodliwe dla ekosystemu, w którym się znajdują. Czy to z powodu hałasu jaki emitują turbiny wiatrowe czy z powodu zakłócenia tras wędrowania ptaków lub zwyczajnie z tego powodu, że oszpecają krajobraz. Może już nadszedł najwyższy czas zaprzestania walki z wiatrakami?

Faktem jest, że w energetykę wiatrową warto inwestować. Jak wskazują badania czasów występowania i prędkości wiatru, prowadzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 1976 roku w Polsce istnieją obszary, gdzie występują korzystne warunki dla energetyki wiatrowej, przy założeniu kryterium opłacalności 1250 kWh/m2/rok z 1 m2 powierzchni skrzydeł siłowni. Szacuje się, że wystarczające warunki dla rozwoju elektrowni wiatrowych panują na 40% powierzchni kraju. Z czego najkorzystniejsze warunki występują w pasie nabrzeża bałtyckiego o szerokości kilkunastu kilometrów. Dlatego też, pomimo napotykanych trudności na etapie inwestycyjnym warto jest inwestować w rozwój farm wiatrowych, ponieważ nie tylko jest to czyste źródło energii ale również są bardzo łatwe w eksploatacji i dają wysoką stopę zwrotu inwestycji.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki z końca marca wynika, że w Polsce przyłączonych jest do sieci 253 elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 459 MW. Na tle wiodących krajów europejskich takich jak Dania czy Niemcy może nie są to wartości robiące oszałamiające wrażenie, niemniej jednak rynek polski staje się coraz bardziej atrakcyjny nie tylko dla krajowych inwestorów ale również dla inwestorów zagranicznych. Z tego też powodu w najbliższych latach spodziewany jest znaczny przyrost nowych inwestycji. Fakt ten zdaje potwierdzać ilość udzielonych promes przez URE na kolejne koncesje dla inwestycji na łączną moc 2 GW. Jest to miedzy innymi efektem wsparcia projektów energetyki wiatrowej ze środków Funduszu Spójności w ramach Osi Priorytetowej, jak również zapowiedzianym zmianom w Prawie Energetycznym, mającym ułatwić inwestorom dostęp do sieci.

Podstawową korzyścią z budowy elektrowni wiatrowej jest oczywiście zielona energia elektryczna, którą możemy w ten sposób pozyskać. Energia czysta a przede wszystkim niezbędna w obecnych czasach. Jednak nie jest to wystarczający powód dla inwestorów aby zachęcić ich do ulokowania kapitału właśnie w tą technologię. Zaletami siłowni wiatrowych przemawiającymi do inwestorów jest możliwość sprzedaży wyprodukowanej energii na rynku, jak również uzyskanie dodatkowych funduszy ze sprzedaży świadectw pochodzenia.

Już wkrótce będzie możliwe uzyskanie dodatkowych przychodów dla farm wiatrowych w związku z wdrażaniem procedury Joint Implementation zapisanej w protokole z Kyoto. Działanie to ma wspomóc dodatkowo przedsięwzięcia związane z redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Procedura wdrażania Joint Implemntation już niedługo powinna obowiązywać na podstawie specjalnej ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, którą sejm uchwalił 19 czerwca 2009 r. Elektrownie wiatrowe stanowiące odnawialne źródła energii przyczyniają się bezpośrednio do ograniczenia emisji CO2 w związku z tym na mocy ustawy będzie istniała możliwość przyznawania im jednostek redukcji emisji, będących częścią systemu handlu emisjami pomiędzy poszczególnymi podmiotami.

 

1 2 ... 5

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: