eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2009

Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2009

2009-10-06 12:15

Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2009

10 najlepszych miast do prowadzenia biznesu – zmiany w rankingu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Warszawa jest miastem, które może oczekiwać największego napływu firm w najbliższych pięciu latach, ja wynika z dwudziestego raportu "European Cities Monitor" Cushman & Wakefield. Tym samym zastąpiła Moskwę, która spadła w rankingu popularności na drugą pozycję. Wśród największych firm europejskich 36 korporacji uznało Warszawę jako atrakcyjny cel dalszej ekspansji w Europie, co oznacza wzrost w porównaniu z wynikiem w 2008 r (28 firm). Na Moskwę głosowało 35 firm, co oznacza spadek w porównaniu do wyniku z 2008 r (44 firmy).

Przeczytaj także: Najlepsze dla biznesu miasta Europy 2010

Coroczny raport firmy Cushman & Wakefield, przedstawiający rezultaty badań 500 największych firm w Europie, pokazuje, że najlepsze wyniki w tym roku uzyskało Birmingham w Wlk. Brytanii, które awansowało o 7 miejsc, obejmując 14 pozycję w rankingu najlepszych miast europejskich dla biznesu. Londyn po raz kolejny okazał się najlepszą lokalizacją biznesową w Europie, utrzymując pozycję lidera niezmiennie od momentu powstania raportu w 1990 r. Paryż i Frankfurt ponownie zajęły 2. i 3. pozycję.

Tegoroczne dwudzieste specjalne wydanie raportu European Cities Monitor przedstawia dodatkową analizę największych miast europejskich, obejmującą okres od 1990 r. Dane pokazują, że swojej wyniki poprawiły wszystkie najważniejsze miasta w Europie Środkowo-Wschodniej, co było głównie efektem przystąpienia do UE. Największy skok w rankingu odnotowały Praga i Warszawa, które awansowały z najniższych pozycji w rankingu w 1990 r. na odpowiednio 21. i 23.

fot. mat. prasowe

10 najlepszych miast do prowadzenia biznesu – zmiany w rankingu

10 najlepszych miast do prowadzenia biznesu – zmiany w rankingu

Hiszpańskie miasta Barcelona oraz Madryt także odnotowały zdecydowaną poprawę wyników, przesuwając się w górę rankingu w 2009 r. odpowiednio na 4. i 6. miejsce. W 1990 r. żadne z nich nie znalazło się nawet w pierwszej dziesiątce, zajmując odpowiednio 11. i 17. miejsce. Barcelona dzięki organizacji Igrzysk Olimpijskich 1992 r. umocniła swoją pozycję w następnym roku i, awansując o trzy miejsca, jako pierwsza znalazła się w czołowej dziesiątce. Od tamtego czasu pozostaje wśród miast pierwszej dziesiątki. Manchester również awansował w rankingu z 19. miejsca w 2002 roku na 13. w 2003, rok po tym, jak został organizatorem Igrzysk Wspólnoty Narodów (Commonwealth Games). Obecnie zajmuje 16 pozycję.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, powiedziała: „Warszawa jest finansowym i politycznym centrum kraju, co czyni ją dobrym i stabilnym partnerem do długoterminowych inwestycji. Awans w rankingu Cushman & Wakefield potwierdza, że stolica Polski jest przyjazna inwestorom i wciąż daje dowody swojego dynamicznego rozwoju. Warszawa nie boi się globalnego kryzysu i realizuje strategiczne inwestycje, utrzymując budżet inwestycyjny na najwyższym od lat poziomie”.

fot. mat. prasowe

Pozycja Warszawy w latach 1990-2009

Pozycja Warszawy w latach 1990-2009

Richard Petersen, Partner, Dyrektor Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: „Od początku lat 90. obserwujemy stały wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych Polską. Wstąpienie do UE przyczyniło się do dalszego zwiększenia zaufania partnerów biznesowych. Warszawa zajmuje wysokie miejsca w rankingu pod względem kosztów wykwalifikowanej kadry, niskich kosztów i dostępności powierzchni biurowej oraz przyjaznego klimatu biznesowego tworzonego przez rząd. Polska w obliczu ostatnich zawirowań rynkowych zdołała wypracować dodatni PKB i prognozy pokazują, że ta korzystna sytuacja powinna się utrzymać także w 2010 r. Stworzy to korzystne warunki dla szybkiego powrotu rynku nieruchomości na drogę ożywienia w przyszłym roku”.

Londyn zajmuje pierwsze miejsce w sześciu z dwunastu głównych rankingów, między innymi w takich kategoriach jak dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry oraz połączenia międzynarodowe i krajowe. Miasto wypadło jednak gorzej pod względem kosztów pracowniczych, kosztów najmu powierzchni biurowej oraz poziomu zanieczyszczenia.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: