eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Rynek paliwowy: rosną zapasy

Rynek paliwowy: rosną zapasy

2009-09-22 13:09

Rynek paliwowy: rosną zapasy

Konsumpcja ropy w USA © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Co prawda dane płynące z amerykańskiego rynku paliw wskazują na stabilizację popytu, to jednak rosnące zapasy produktów naftowych, w tym zwłaszcza oleju napędowego, budzą wątpliwości co do przyszłego zapotrzebowania na "czarne złoto". Na razie poziom amerykańskiego popytu na ropę nie uzasadnia dalszej zwyżki notowań surowca - podaje portal Bankier.pl.
Jak zauważa portal Bankier.pl względem grudniowego minimum kurs ropy uległ podwojeniu i przeszło miesiąc temu ustanowił tegoroczne maksimum na poziomie blisko 76$ za baryłkę. Jednak od tego czasu notowania „czarnego złota” oscylują wokół poziomu 70$. Naftowe byki nie mają siły, by podnieść ceny surowca, mimo że z amerykańskiej gospodarki oraz z rynku paliw płyną coraz lepsze informacje, a najgłębsza od trzech dekad recesja wydaje się powoli wygasać.

fot. mat. prasowe

Konsumpcja ropy w USA

Konsumpcja ropy w USA
Poprawę kondycji największej gospodarki świata widać też w statystykach Departamentu Energii. Od maja komercyjne zapasy ropy w USA zmniejszyły się o 42,5 mln baryłek i są najniższe od stycznia. Lecz wciąż są o 14% wyższe niż rok temu i wynoszą 332,75 mln baryłek. Redukcja rezerw jest pochodną zarówno mniejszego importu surowca jak i poprawy po stronie popytowej. Podczas gdy wiosną średnie dzienne zużycie „czarnego złota” dołowało na poziomie rzędu 18 mln baryłek dziennie (czyli średnio o 10% niższym niż przed rokiem), to w lipcu i sierpniu Amerykanie znów zaczęli chętniej odwiedzać stacje benzynowe. W drugim tygodniu września roczna dynamika konsumpcji ropy w USA po raz pierwszy od stycznia 2008 roku przybrała wartość dodatnią (+0,3% r/r). Był to efekt ożywienia popytu na benzynę, której zużycie powróciło do stanu sprzed roku.

Tyle tylko że benzyna odpowiada za około połowę konsumpcji paliw w Stanach Zjednoczonych. O ile Amerykanie wykazali silne przyzwyczajenie do tankowania swoich paliwożernych krążowników szos, o tyle niepokoić może wciąż słaby popyt na pozostałe destylaty, w tym wykorzystywany głównie w transporcie olej napędowy.

fot. mat. prasowe

Dynamika zużycia destylatów

Dynamika zużycia destylatów

Bankier.pl podaje, iż powyższy wykres dobitnie podkreśla nadzwyczajną skalę recesji w USA. Głębokość i trwałość spadku popytu na olej napędowy jest bezprecedensowa w historii danych EIA sięgających początku lat 90-tych XX wieku. Co prawda ostatnie dwa miesiące przyniosły ożywienie popytu na destylaty, to jednak wartość konsumpcji wciąż utrzymuje się na poziomie z końca XX wieku.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: