eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Polskie firmy i ich obecność w Internecie

Polskie firmy i ich obecność w Internecie

2009-09-14 12:10

Przeczytaj także: Źle działające firmowe strony www odstraszają


Nieuczciwe pozycjonowanie

Popularne powiedzenie mówi, że jeżeli czegoś nie można znaleźć w wyszukiwarce Google, to znaczy, że ta rzecz nie istnieje. To stwierdzenie zawiera sporo przesady, jednak warto pamiętać, że według badań CBOS blisko 84% polskich internautów korzysta właśnie z tej przeglądarki. Działania, które zmierzają do osiągnięcia przez dany serwis internetowy, jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania nazywa się optymalizacją strony dla wyszukiwarek (ang. Search Engine Optimization – SEO). Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie? To najprostsza droga do zwiększenia ruchu na stronie firmowej i zainteresowania klientów swoją ofertą. Jak pokazują badania, internauci rzadko sprawdzają strony znajdujące się poza pierwszą stroną wyników.

Z praktykami SEO jest związany kolejny grzech, jaki może popełnić przedsiębiorca, czyli korzystanie z metod pozycjonowania uznawanych za nielegalne. "Na forach internetowych i w serwisach z ogłoszeniami można znaleźć mnóstwo ofert domorosłych pozycjonerów, kuszących niskimi cenami usług – mówi Anna Sikorska z firmy Adseo.pl – Często stosują oni metody niezgodne z regulaminami wyszukiwarek internetowych. Takie techniki chwilowo mogą dawać dobre efekty. Strona w stosunkowo krótkim czasie zwiększa swoją pozycję w wyszukiwarkach, jednak należy pamiętać, że algorytmy wyszukiwarek są ciągle udoskonalane. Użycie metod, zwanych popularnie Black Hat SEO, może grozić wyrzuceniem strony z wyników wyszukiwania lub strąceniem jej na daleką pozycję".

Zapewnienie stronie firmowej wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania to skuteczne i stosunkowo tanie narzędzie dotarcia do klienta. Duże firmy świadczące usługi pozycjonowania posiadają narzędzia pozwalające na skuteczną optymalizację strony, zgodną z wytycznymi twórców wyszukiwarek. Większość z nich pobiera opłaty za osiągnięte wyniki, dlatego ryzyko, jakie ponosi klient jest minimalne.

Skomplikowana nazwa domeny

Znalezienie dobrego adresu internetowego dla swojej działalności może okazać się trudne. Większość domen, związanych z konkretnymi branżami jest zajęta. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest stworzenie własnej nazwy. Chcąc uniknąć kolejnego grzechu przedsiębiorcy, warto poznać błędy najczęściej popełniane przy rejestracji domen firmowych.

Podstawowa zasada mówi, że adres internetowy powinien być możliwie krótki i łatwy do zapamiętania. Warto unikać nazw zawierających myślnik lub podkreślenie. Takie domeny trudniej zapamiętać lub przekazać w rozmowie telefonicznej. Od niedawna możliwe jest rejestrowanie domen z polskimi znakami diakrytycznymi, tzw. domen IDN. O wadach i zaletach tego rozwiązania mówi Katarzyna Gruszecka-Kara z firmy 2BE.PL: "Adres internetowy z polskimi znakami wygląda atrakcyjnie, jednak nie polecam rejestrowania wyłącznie domeny IDN. Może to utrudnić dotarcie do strony zagranicznym kontrahentom, nie mającym dostępu do polskiej klawiatury. Optymalnym rozwiązaniem jest zarejestrowanie obydwu wersji i traktowanie domeny z polskimi znakami w charakterze pomocniczym. Dzięki temu firma uniknie ryzyka, że ktoś złośliwie podszyje się pod jej adres, rejestrując wolną wersję non-IDN".
Przeczytaj także: Polacy a firmowe strony www Polacy a firmowe strony www

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: