eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża mięsna i rozwiązania IT

Branża mięsna i rozwiązania IT

2009-09-10 00:40

Przeczytaj także: Silna pozycja branży mięsnej


Z uwagi na długi czas realizowania dostaw, bardzo specyficznym procesem, jeżeli chodzi o sektor mięsny, jest planowanie zaopatrzenia w surowiec oraz proces skupu surowca - mówi Norbert Wierbiłowicz, dyrektor konsultingu, 7milowy z Grupy BCC. Poszczególne partie dostarczane do firmy podlegają szczegółowej ewidencji ilościowo-jakościowej, prowadzonej za pomocą dedykowanych systemów wagowych. Dane jakościowe niejednokrotnie post factum wpływają na cenę nabycia u dostawcy oraz na procesy kontraktowania i zakupu przyszłych partii. Przedsiębiorstwa branży mięsnej muszą się również liczyć z problemem organizacji transportu - zwraca uwagę Norbert Wierbiłowicz. Zamówienia od klientów muszą być realizowane z dnia na dzień, niejednokrotnie bezpośrednio po cyklu produkcyjnym. Problem bilansowania produkcji z potrzebami klientów, planowanie transportu, załadunek chłodni, szybki wydruk dokumentów transportowych i dostaw sprawiają, że spedycja staje się niemal integralnym elementem procesu produkcji, a nie wydzielonym składnikiem łańcucha dostaw.

Specyfiką sektora mięsnego jest także to, że produkcja jest w mniejszym stopniu zalgorytmizowana niż typowa produkcja przemysłowa. Konieczne staje się również uwzględnienie specyfiki współpracy z dostawcami surowca (skup żywca, drobiu) i przepisy dotyczące zakupu od rolników - wyjaśnia Maria Kucharska, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Produkcji Procesowej BPSC SA. Jej zdaniem, w branży mięsnej najważniejsze procesy mają miejsce w obszarze produkcji. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, zwłaszcza HACCP, wymuszają prowadzenie precyzyjnych rejestracji przebiegu procesów. System musi to uwzględniać, stąd nieodłącznymi jego elementami, poza podstawowymi funk-cjonalnościami ERP, jest oprogramowanie wagowe czy też sterowanie automatyką przemysłową. Zakłady branż spożywczych często pracują w trybie 7 x 24, surowiec szybko ulega zepsuciu, a więc niezawodność działania systemu jest kluczowa.

Wydajność rozwiązania musi nadążać za wydajnością produkcji, występuje rejestracja olbrzymiej ilości danych, które powinny być szybko przetworzone - wskazuje przedstawicielka BPSC. Wdrożenie systemu zintegrowanego uszczelnia przepływ informacji pomiędzy obszarem produkcji a księgowością.

Wdrożenie w standardzie

Chociaż sektor mięsny charakteryzuje się pewną specyfiką, jeżeli chodzi o wdrożenia IT, to jednak ich metodologia jest raczej taka sama, jak w większości innych gałęzi przemysłu. Na początku organizowane są więc warsztaty dla kluczowego personelu inwestora, tak aby mógł on się zapoznać z funkcjonalnościami systemu oraz przeanalizować, w jakim stopniu dany standard spełnia ich oczekiwania - wyjaśnia Mariusz Gościniak z IT.Integro, partnera Microsoftu. Do kolejnych etapów nasz rozmówca zalicza analizę przedwdrożeniową, gdzie oceniane są wielość modyfikacji ze względu na specyfikę procesów biznesowych inwestora oraz konieczność dostosowania systemu do innych już pracujących w firmie oraz do struktury firmy. Po akceptacji takiej analizy przystępuje się dopiero do właściwego wdrożenia. Klienci z branży przetwórstwa mięsnego mają dodatkowe wymagania związane z działalnością samego systemu - wskazuje przedstawiciel IT.Integro. Dla nich ważne są parametry związane ze wsparciem specjalistycznego procesu produkcyjnego, wsparciem restrykcyjnych procesów utrzymania jakości oraz bieżącej informacji o surowcach użytkowanych do produkcji.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: