eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwanie pracy: Internet najlepszy?

Poszukiwanie pracy: Internet najlepszy?

2009-08-21 14:29

Poszukiwanie pracy: Internet najlepszy?

Jak szukasz lub zamierzasz szukać pracy? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Portal pracy Jobexpress.pl przygotował raport na temat internautów poszukujących pracy. Wynika z niego, że w związku ze wzrostem zainteresowania poszukiwaniem zatrudnienia za pośrednictwem Internetu (co wiąże się m.in. z poszerzeniem grupy osób posiadających dostęp do sieci), portale publikujące ogłoszenia o pracę notują zwiększony napływ użytkowników.

Przeczytaj także: Oferty pracy online: na co zwracamy uwagę?

Około 92% wszystkich ankietowanych poszukuje pracy, z czego 71% - aktywnie, a pozostali jedynie od czasu do czasu przeglądają oferty. Z kolei ponad 7% ankietowanych rozważyłoby zmianę pracodawcy, gdyby otrzymali odpowiednio atrakcyjną ofertę. Analiza danych portalu Jobexpress.pl pokazuje również, że ponad 21% osób poszukujących obecnie pracy utraciło swoje dotychczasowe posady w wyniku zwolnień w przedsiębiorstwach. Niewiele mniej, bo 18% osób samodzielnie zrezygnowało z zajmowanego stanowiska.

Sposoby poszukiwania pracy

fot. mat. prasowe

Jak szukasz lub zamierzasz szukać pracy?

Jak szukasz lub zamierzasz szukać pracy?

Ponad 96% respondentów zadeklarowało, że sieć jest jednym z miejsc, w których zamierzają rozejrzeć się za interesującymi ofertami. Porównując prasa oraz znajomi i rodzina, mają odpowiednio po 64,4% i 65,3% popularności wśród osób poszukujących pracy. Sporym zainteresowaniem – niemal 55% - cieszy się samodzielne rozsyłanie CV. Następne pozycje zajmują Urząd Pracy oraz agencje pośrednictwa pracy. Wynika z tego, że Polacy zdecydowanie chętniej poszukują pracy na własną rękę niźli korzystają z pośredników; wiele osób wykorzystuje także okazję, jaką są targi pracy, aby wyjść na spotkanie przyszłemu pracodawcy. Biura karier osiągnęły wynik około 9,5%, co oznacza, że blisko 1/10 studentów lub absolwentów chętnie korzysta z takich placówek, zlokalizowanych przy wszystkich większych uczelniach wyższych w kraju.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób znalazłeś/aś ostatnią pracę?

W jaki sposób znalazłeś/aś ostatnią pracę?

Analiza ankiety przeprowadzonej przez portal Jobexpress.pl pokazuje, że około 23% respondentów otrzymało swoją ostatnią pracę za pośrednictwem Internetu. Jednak na pierwszym miejscu pozostaje poszukiwanie pracy poprzez znajomych i rodzinę. Około 34% ankietowanych w ten właśnie sposób znalazło swojego ostatniego pracodawcę. Trzecią najważniejszą pozycją w zestawieniu jest rozsyłanie CV bezpośrednio do firm – ponad 10% osób zadeklarowało, że dzięki tej metodzie znalazło zatrudnienie. Nieco mniej osób otrzymało pracę z ogłoszenia pochodzącego z prasy drukowanej - nieco ponad 7%. Co ciekawe, prawie tyle samo ankietowanych stwierdziło, że to „praca znalazła ich”.

Raport podaje, że porównując najpopularniejsze sposoby, dzięki którym internauci znaleźli zatrudnienie, z deklarowanymi sposobami jej szukania, można zauważyć, że mimo, iż Internet i prasa określane są jako bardziej skuteczne sposoby, w istocie wciąż polecenie znajomych i rodziny jest najbardziej powszechną drogą do faktycznego znalezienia pracy. Ten dysonans będzie się prawdopodobnie zmniejszał wraz z rozwojem świadomego społeczeństwa informacyjnego w Polsce i zwiększeniem elastyczności rynku pracy. Fakt, iż nasi respondenci wierzą w potencjał Internetu, jest najlepszą prognozą, iż tak właśnie się stanie.

Sieć jako miejsce poszukiwania pracy

Respondenci najczęściej wskazują Internet jako najbardziej skuteczny sposób poszukiwania nowego miejsca pracy. Uważają tak w szczególności ludzie młodzi (90% badanych osób z grupy wiekowej 21-30 lat ocenia Internet jako skuteczny lub bardzo skuteczny sposób poszukiwania pracy). Również, jak wynika ze skrzyżowania danych o powodach poszukiwania pracy z preferowanymi sposobami, największy odsetek osób, które oceniają Internet jako bardzo efektywną formę szukania zatrudnienia, jest wśród tych osób, które liczą na otrzymanie lepszej pracy niż wykonywana przez nich obecnie.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: